Çocuk Yardımı ve Asker Aylığı Uygulamaları Başlıyor

0
1320

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, doğum yapan annelere verilecek olan yardıma 15 Mayıs’tan itibaren başlanacağını belirtilirken, yetim, öksüz ve muhtaç asker çocuklarına bağlanacak olan aylığın Haziran’da verileceğini söyledi. 

Yasaya göre birinci çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk için 600 TL doğum yardımı yapılacak. Aile Bakanlığı, 81 ilde bulunan İl Müdürlükleri vasıtasıyla müracatları 15 Mayıs’ta almaya başlayacak. Bu tarih öncesinde doğan çocuklar çocuk sayısına dahil edilecek.

erken cocuk ingilizce

Başvurular 15 Mayıs’ta

Bu kapsamda 15 Mayıs itibari ile müracatlar alınacak. Müracatlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 81 ilde bulunan İl Müdürlükleri’ne yapılacak. Müdürlükler vasıtasıyla ailelere bilgiler verilecek, ve doğum hediyesi annelerin hesabına yatırılacak.

Önceden doğan çocuklar da sisteme dahil:

Konu ile açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, 15 Mayıs öncesi doğan çocukların da çocuk sayısına dahil olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Anne üçüncü çocuğuna doğum yapmışsa 600 alacak, ikinci çocuğuna doğum yapmışsa 400, birinci çocuğuna doğum yapmışsa 300 lira alacak. Yani 15 Mayıs’tan itibaren doğan çocuk, ilk çocuk kabul edimeyecek.”

Bir yorum bırakın