Danıştay’ın İlahiyat Mezunları ve Öğretmenlik kararı

0
1331

İlahiyat mezunları öğretmen olamıyor mu ? Danıştay’ın bir din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmen adayının açtığı davanın ardından İlahiyat mezunlarının öğretmen olabilmesi işlemini durdurmasının ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ , kimin öğretmen olacağına Danıştay karar veremez açıklamasında bulundu.

Bozdağ, Danıştayın ilahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen olarak atanabilmesini sağlayan işlemin yürütmesini durdurması kararına ilişkin, “İlahiyat mezunlarının öğretmenlik haklarının ellerinden alınmasına izin vermeyiz. Bu konudaki değişiklik neyse bunu yapacağız. Başbakanımızla, Cumhurbaşkanımızla ve Milli Eğitim Bakanımızla bu konu istişare edilmiştir. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili bir yasal düzenleme yapacağız ve bu haksızlığı ortadan kaldıracağız.” dedi.

Uygulama nasıl başlamıştı ?

Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği mezunu Muhammed Eren İncegöl, 2016’da Danıştay’da dava açarak 19 Eylül 2014’te din öğretmenliğine yapılan öğretmen atamalarının ve bu atamalara dayanak gösterilen ilahiyat fakültesi mezunlarının din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak atanabileceklerine dair işlemin iptalini istedi.

Dosyayı inceleyen Danıştay düzenlemenin hem hukuk devleti ve eşitlik ilkesine aykırı olduğunu hem de devlete olan güven duygusunu sarsacağını belirterek ilgili atama ve söz konusu düzenlemenin yürütmesini durdurdu.

Bir yorum bırakın