Deneme soruları KPSS, LYS ve YGS’de sorulmayacak

0
2648

ÖSYM Başkanı Ömer Demir, sınavlarda adaylara belirtilmeden sorulacak olan deneme soruları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Deneme sorularının ALES, YDS ve İş Sağlığı ve Güvenliği gibi sınavlarda adaylara sorulacağını belirten Demir, “Deneme soruları, sıralama sınavları olan KPSS, LYS ve YGS’yi ilgilendiren bir konu değil.” bilgisini paylaştı.

Gerçek sınavlarda denenmeyi bekleyen sorular:

Bireyselleştirilmiş sınavın, adayın eş zamanlı olarak sınava girmesini gerektirmeyen, farklı adaylara farklı soruların da sorulabildiği bir sınav türü olduğunu aktaran Demir, bu sınavın yapılabilmesi için gerçek adaylar üzerinde denenmiş ve zorluk düzeyi tespit edilmiş soru havuzunun bulunması gerektiğini söyledi.

Deneme soruları puanlamaya dahil edilmeyecek

Demir, bireyselleştirilmiş sınav yapmak için soruların kamuoyuna açıklanmaması gerektiğini vurgulayarak, şu bilgileri paylaştı:

“Ancak Türkiye’de yerleşik sınav alışkanlığı, soruların kamuoyuna açıklanması şeklinde gelişmiş. Herkes sınav sorularını görmek istiyor. Bunun üzerine kanuni düzenlemede Türkiye için yeni bir kavram olan deneme sorusu kavramı getirildi. Deneme sorularını adaylara soracağız. Adaylar, hangi soruların deneme sorusu olduğunu bilmeyecek. Bu soruların değerlendirmesi puanlamaya dahil edilmeyecek. Ancak daha sonraki sınavlarda sınavların zorluk derecesini eşitlemek için kullanılacak. Her bir adayın deneme sorusu aynı olmayacak. Kitlesine göre, 3-5 bin kişiye deneme soruları sorulabilecek. Böylece bir sınavda çok sayıda deneme sorusu kullanılabilecek. Maksimum bir test için 3-4 soru şeklinde sorulacak deneme soruları için ilave süre vereceğiz.

Deneme sorularından makul düzeyde biriktirebilirsek, bu soruları kamuoyuna açıklanmadan bir set oluşturabilirsek, o zaman bireyselleştirilmiş sınav yapabilir hale geleceğiz. Şu anda onun ilk adımını atmış olacağız. Bundan sonraki sınavların bir kısmında, başta elektronik sınavlarda olmak üzere deneme sorusu sormaya başlayacağız. Deneme sorusunu ezberlemek suretiyle bile dışarı çıkaran suçlu olacak kanuna göre.”

KPSS, LYS ve YGS’de Deneme Sorusu yer almayacak

Deneme sorularının, seviye tespitini amaçlayan sınavlar olan ALES, YDS ve İş Sağlığı ve Güvenliği gibi sınavlarda adaylara sorulacağını aktaran Demir, “Deneme soruları, sıralama sınavları olan KPSS, LYS ve YGS’yi ilgilendiren bir konu değil.” bilgisini paylaştı.

Bir yorum bırakın