Deneyimsiz Yeni Mezunlar İş Arayışında

0
1143

Yenibiris.com’un verilerine göre bu yıl işe aramaya başlayan yeni mezunların oranında büyük bir artış yaşandı. 2014’te 50 bin deneyimsiz genç, hazırladıkları özgeçmişlerle başvurular yaparken, 2015’te bu sayı yaklaşık 128 bin oldu.

Firma ilanlarına başvurular arttı:

Yenibiris.com’a üye gençlerin büyük kısmının yaz bitimini, hatta mezun olmayı beklemeden iş arayışına başlaması,firmaların iş ilanlarına başvuruları da önemli ölçüde yükseltti. Bütün sektörlerdeki ilanlara yapılan başvurular, geçen yıla göre yüzde 25 oranında arttı. Son aylarda, en fazla tercih edilen sektörlerin başında gelen eğitimle ilgili işlere talep geçen yılın iki katından fazla oldu. En çok tercih edilen işlerin ortak özelliği ise, deneyim şartı olmaması.

mezun öğrenciler
mezun öğrenciler

Eğitim işi Bankacılığı geride bıraktı:

Yeni mezun olanların iş arayanlar arasına katılmasıyla başvurularda bazı küçük değişiklikler yaşandı. Geçen temmuza kadar en çok başvuru yapılan sektör bankacılık-finans olurken, bu kez eğitim (iş ilanlarının artmasıyla paralel olarak) birinci sıraya çıktı. Geçen yıldan beş kat fazla başvuru alan branş öğretmenliğinde başı matematik öğretmenliği çekiyor. Bütün sektörler genelinde gençlerin en çok iş başvurusu yaptığı ilanlar ise şöyle:
* Gişe elemanı
* Branş öğretmeni
* Satış danışmanı
* Muhasebe çalışanı
* Çağrı merkezi müşteri temsilcisi

Kaynak: Hürriyet

 

Bir yorum bırakın