Depresyondan Kurtulmak İçin Doğal Yollar

0
1479

Depresyondan kurtulmak için yapabileceğiniz bir kaç şey var.  Depresyon ilaçları bildiğiniz gibi insanlara çok zararlı bu nedenle doğal çözümleri araştırdık.

Hayatınızda yapacağınız bazı “doğal” değişiklikler depresyondan uzak durmanızı sağlayabilir.

Depresyondan Kurtulmak İçin Doğal Yollar:

Düzenli Egzersiz Yapın: Araştırmalar düzenli spor yapmanın antidepresanlar ve psikoterapi kadar etkili olabileceğini göstermektedir. (Dr. Mary Caracoglia)

Bahçe ile uğraşın: Bahçe, bitkiler ve toprakla uğraşarak stresten ve depresyondan uzak durabilirsiniz. Bahçeciliğin rahatlatıcı etkisi genel olarak bilinmektedir.
Bahçeciliğin vücutta Serotonin salınımını arttırdığı bilinmektedir. (Medical News Today)

Serotonin, insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir hormondur.

bahçecilik

İyi Yağları alın: Omega 3 gibi yağların sinir sistemini güçlendirdiği ve dolayısıyla düşünme faaliyetleri üzerinde olumlu etki yarattığı bilinmektedir.

Meditasyon Yapın: Meditasyon’un depresyon riskini azalttığı ve insanı rahatlattığı bilinmektedir. Bu konu üzerine bir çok çalışma yapılmıştır. BBC habere göre meditasyon depresyonu %50 gibi bir orana kadar azaltmaktadır.

Doğal Vitaminleri Alın: Çalışmalar  B-12 vitamini, folik asit, vitamin D3 ve Tirozin gibi vitaminlerin depresyona karşı direnci yükselttiğini göstermiştir. Bu tür vitaminleri: Balık, istiridye, fasulye, fındık, kepekli tahıllar ve yapraklı sebzeler gibi yiyeceklerde bulabilirsiniz.

Yediklerinize dikkat edin: Karbonhidrat, aşırı alkol ve kafein alımı ruhsal durumunuzu olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle bu tür yiyecek ve içecek tüketimini kontrol altına alın.

Her gün yediklerinizi ve nasıl hissettiğinizi bir yere yazarak yiyeceklerin ruh sağlığınız üzerindeki etkisini anlayabilirsiniz.
Güneşe çıkın: Güneş ışığına maruz kalmak, özellikle sabahları olumlu etki yaratmaktadır.  İnsanın daha olumlu düşünmesini sağlar.

Sarı kantaron adlı bitkinin (avrupada çok satılır) deprasyona karşı etkili olduğu bir çok raporda yer almaktadır. Vikipedia sayfasını ziyaret ediniz: http://tr.wikipedia.org/wiki/Sar%C4%B1_kantaron

Düzenli Uyuyun: Çalışmalar bir çok insanın 8 saatten az uyuduğunu göstermektedir. Depresyondan çıkmak için uykunuzu kontrol altına almalısınız. 8 saatten azı veya fazlası zararlıdır.

Evet bazıları bilinen bir kaç tavsiyede bulunduk. Umarım işinize yarar, keşfettiğiniz yöntemleri bizlerle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Mutlu Günler!

Bir yorum bırakın