Dereceye Girip Fen-Edebiyat Tercih Edenlere 2 bin lira burs

1
2845

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, üniversite tercihlerinde fen edebiyat bölümlerini seçen başarılı öğrencilere burs verileceğini belirtti. Işık, Üniversite sınavında (ÖSYS) ilk 5 bine giren öğrencilerden temel bilimleri (Fen edebiyat fakültesindeki matematik, fizik, kimya gibi sayısal bölümler) tercih edenlere aylık 2000 tl, 5 bin ile 10 bin arasındaki öğrencilerden temel bilimleri tercih edenlere ise aylık 1000 tl burs verileceğini açıkladı.

Uygulamanın nedeni Türkiye’nin bilim ve teknolojide atılım yapma zorunluluğu:

Işık: “Özellikle üretimde teknoloji düzeyini yükseltmek durumundayız Bilim ve teknoloji düzeyini yükseltmek için olmazsa olmazımız insan kaynağımız. Artık kimse kimseye teknoloji vermiyor. Teknolojiyi, sizin bir yerden hızlı bir şekilde transfer edip geliştirmeniz ya da kendinizin üretmesi gerekiyor. Ancak her iki halde de en önemli unsur insan kaynağı.”

burslulukTeknolojinin geliştirilmesinde uygulamalı bilimlerin yanı sıra temel bilimlerin de olmazsa olmaz niteliğinde bulunduğuna dikkati çeken Işık, son yıllarda öğrencilerin önemli kısmının temel bilimleri tercih etmediğini söyledi. Işık “İlk bine, 5 bine, 10 bine giren öğrencilerimizin hemen hemen hiçbiri temel bilimleri tercih etmiyor. Bu da belki bugün için değil ama yarın için Türkiye’nin en önemli handikaplarından biri olacak” ifadelerini kullandı.

Bunu engellemek için çok önemli bir programı yürürlüğe koyduklarını belirterek, şunları söyledi:

“TÜBİTAK Bilim Kurulumuzla da görüşüldü ve karara bağlandı. Şimdi temel bilimleri Türkiye’de güçlendirmek durumundayız. Türkiye’de bu noktada ilk 5 bine giren öğrencilere, matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümlerini tercih ederlerse aylık 2 bin lira burs vereceğiz. Yani bir memur maaşı burs vereceğiz. Ama şartımız nedir? Temel bilimler dediğimiz fizik, kimya, biyoloji ve matematik bölümlerinden birini tercih edecekler. Bu bölümleri tercih eden ikinci 5 bine de ayda bin lira burs vereceğiz.”

Çift anadal olarak temel bilimleri seçen öğrenciye de 750 tl burs:

“Daha önemli bir adım atıyoruz” diyen Işık, “Sonuç almayı ümit ettiğimiz en önemli alan. Bizde çift anadal kontenjanı çok sınırlıydı. YÖK’le TÜBİTAK’ın yaptığı ortak çalışmayla bu kontenjanlar yükseldi. Her bölümde yüzde 20 gibi bir kontenjan ayrıldı. Biz diyoruz ki ilk 10 binde olup başka bölümlerde okuyan, ikinci anadal olarak temel bilimleri seçen öğrencilerimize de ayda 750 lira burs vereceğiz. Bu temel bilimler açısından çok önemli bir adım olacak. Diyoruz ki öğrencimiz elektronik mühendisliğinde okusun ama aynı zamanda matematik, biyoloji, fizik veya kimya okusun” diye konuştu.

1 YORUM

 1. Öncelikle matematik öğretmeniyim.
  Bir oğlum var veliyim.
  Yüksek lisans yaptım üniversitelerdeki durumu gördüm.
  Görüşüm şudur: “Geç de olsa hükümetin bilimsel alanda bir varlık gösteremediğimizi anlaması güzel. Bilimin ve gelişmenin ülkedeki en yüksek beyin (zeka) kapasitesindeki insan gücüyle yapılabileceğini anlaması da güzel. Ancak bu insanları 2000 tl bursla çekeceğini sanması komik. Ben şimdi ilk beş bine girmiş bir öğrencimin biyoloji,matematik ya da hiç iş olanağı bulunmayan kimya, fizik tercihi yapacağını zannetmem.Matematiğe aşık olsa bile geleceği söz konusu. İlk beş bin demek en güzel tıp demek, gelecek sıkıntısı yok demek. İlk beşbin demek en iyi üniversitede en iyi mühendislik demek. Yurt dışı öğrenimi demek, iş teklifleri demek. Bugün Türkiye’de nükleer fizik gibi, atom mühendisliği gibi kafa isteyen bölümleri yazanlara enayi yada aptal gözüyle bakıyorlar. Eeee sonra ne olacak deniyor. Türkiye’de iş bulamazsın ki oğlum deniyor. Senin vaadin ne? Gece gündüz çalış, bilim yap, ömrünü ver bir de ayın sonunu nasıl getiririm diye düşün. Bu gençlere gelecek endişesi taşıtmadan, iyi bir gelir vaad edilerek,her türlü bilimsel imkanın sunulacağı vaad edilerek çekilmelidir. Vazgeçtiklerini sen ona sunmalısın. Bu şekilde ilk 5000 değil ilk 500 ünü al.
  Diğer taraftan üniversitelerin fen edebiyat fakültelerinden birkaçını tenzih ederek söylüyorum, bu kapasitedeki öğrencileri yetiştirecek donanımda hoca bulmak mümkün değil. Üniversitede kalanların yaptığı bilimsel çalışma nedir? Yapıyormuş gibi görünmek. Ordan biraz burdan biraz, bak böyle birşey de olabilir, bunu da ben söyledim tarzında. Son on yılda (belki daha fazla) yazılmış doğru dürüst kitap yok. Çeviriler var. Onlar bile az sayıda. Öğrenciler ve hocalar direk İngilizce kitaplardan çalışıyor. (bu arada yarım yamalak İngilizceyle.) Aldın ülkedeki dahileri kime teslim edeceksin? Hangi imkanı sunacaksın? Üniversiteye gittiğinde hayal kırıklığına uğrayıp okumayı bırakan yüksek beyinler de var.
  Kısacası sorun tesbit edilmiş, çözüm hala hayal kırıklığı.”

Bir yorum bırakın