Dershane öğretmenleri için formasyon eğitimi

0
1579

Dershaneler 1 Eylül 2015’te kapanacak, MEB’e atanmak isteyen dershane öğretmenleri ise pedagojik formasyon sertifika eğitiminden geçmek zorunda kalacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) işbirliğinde 72 ildeki üniversitelerde formasyon için bin 500 kontenjan açıldı. Dershane öğretmenleri kamuya atanana kadar geçen sürede hem dershanede çalışmaya devam edecek hem de ikametlerine en yakın yerden bu sertifikayı alabilecek.

Pedagojik formasyon sertifikası olmayanlar için şart

Sınava öğrenci hazırlayan dershaneler için bu yıl final olacak. Özel okula dönüşemeyen dershaneler, 1 Eylül 2015’te kapanacak. Öğretmen olarak atanabilmek için gereken “pedagojik formasyon eğitim sertifikasına sahip olma” şartı dershane öğretmenleri için de geçerli. Ancak birçok dershane öğretmeni bu sertifikaya sahip olmadıkları için dershaneler kapandığında işsiz kalacaklarını söyleyerek bakanlıktan sertifika programları için kontenjan ayrılmasını talep etti. Bu talepler değerlendirildi ve 72 ilde üniversiteler bünyesinde pedagojik formasyon eğitim programı için bin 500 kontenjan açıldı. En çok kontenjan İstanbul ve Ankara’da. Bu kapsamda üniversitelerde pedagojik formasyon eğitimi sertifika programları için İstanbul’da 230, Ankara’da 150, Kahramanmaraş’ta 75 ve İzmir’de 66 kontenjan ayrıldı.

pedagojik formasyon

Kamuya geçecek dershane öğretmenlerinde aranan diğer kriterler şöyle:

14 Mart 2014 tarihi itibarıyla bir dershane ve etüt eğitim merkezinde çalışmak.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmak.

1 Ocak 2014 tarihi itibarıyla en az 6 yıl (2160 gün) sigorta primi yatmış olmak.

MEB’in yapacağı sözlü sınavda başarılı olmak.

Bir yorum bırakın