Dershaneciler, MEB’in Şartlarına Ne Diyor ?

0
1150

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, geçtiğimiz gün dershaneler ile ilgili aldıkları yeni kararları açıkladı. Bu kararları yorumlayan dershanecilerin çoğu sektörün zor bir duruma sokulduğu konusunda hemfikir.

Dershanelerin uyması gereken yeni kurallar:

Dershaneleri özel öğretim kursları adı altında tanımladık.
Dönüşmek isteyenler 3 bilim dalından birini seçecek.
Kurslar aynı binada 3 bilim dalında eğitim verebilecek.
Kurslardaki sınıflarda öğrenci sayısı 16’yı geçemeyecek.
Temel liseler hafta sonu mezun öğrencilere kurs verebilir.
Herkes kendi yaş grubunda ve kendi sınıf grubunda sınıflara devam edebilecek.
İlköğretim öğrencileri özel etüt merkezlerine gidebilecek.
Kurslar hafta sonu sadece Cumartesi günü ders verebilecek.
Pazar günleri özel eğitim kursları kapalı olacak.

Dershanecilerden yorumlar:

İbrahim Taşel (TÖDER Başkanı): İlk ve ortaokul öğrencilerine okul dışı kaynak olarak etüt eğitim merkezlerinin olması olumlu. 16 öğrenci şartı, fiyat dengesinde değişikliklere yol açacak. Ders ücretlerinde yüzde 20’lik bir artış olabilir. 3 dersten kurs verilecek olması ise öğrencilerin 2 ya da 3 ayrı kursa gitmesine neden olabilir.

Eyüp Kılcı (GÜVENDER Başkan Yardımcısı): Yapılan işlemler, getirilen ağır şartlar doğru değil. Kanunun vermediği hakkı yönetmelikle yapamazlar. AYM ‘Öğrencilerin sınava hazırlık ihtiyacını karşılayın’ dedi. MEB, sınava hazırlığı görünürde yasaklamadı ama fiilen yasakladı. Sadece 3 dersle sınava hazırlanılamaz. Dershanelerin birçoğu batmak üzere. Okula dönüşüm başvurularını yetiştiremeyen bakanlık, kursa dönüşümü nasıl yetiştirecek.

Faruk Köprülü (ÖZ-DE-BİR Genel Başkanı): 3 ders sorun yaratabilir. Üniversiteye girişte ilk aşama olan YGS’de 11, ikinci aşama olan LYS’de ise 5 dersten sınava giriliyor.

Bir yorum bırakın