Dershaneler Kapatılmayacak Mı ?

0
1463

Anayasa Mahkemesi, 1 Eylül’de dershanelerin kapatılmasını öngören yasayı oyçokluğuyla iptal etti. MEB, dershanelerin kapatılması yönünde bir çok uygulama başlatırken, milyonlarca öğrenci ve veli için bir çok yeni sorun yolda.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bugün dershanelerle ilgili bazı sivil toplum kuruluşlarını toplantıya çağırdı. Bu arada Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın 1 Eylül’de dershanelerin kapatılmasına ilişkin yasanın iptali yönünde oy kullandığı belirlendi. AYM 5’e karşı 12 oyla nitelikli çoğunlukla iptal kararı verdi.

Dershaneler kapatılmayacak mı ?

AYM’nin kararının ardından dershanelerin kapatılması yasal olarak şuan için mümkün görünmüyor. Okula dönüşen bazı dershaneler, görünüşe göre ikili eğitim yapabilecek. MEB’in ise kısa sürede yeni düzenlemeler yapması bekleniyor.

Nabi Avcı kararı değerlendirdi:

ANAYASA Mahkemesi’nin dershane kararının ardından dün Milli Eğitim Bakanlığı bürokrasisi olağanüstü toplantı yaptı. Yasadan çıkarılan “dershane” tanımının tekrar yapılmasının gerekliliği konuşulurken, tanımın yasal düzenleme mi yoksa yönetmelik değişikliğiyle mi olması gerektiği tartışıldı.
Toplantı sonrasında dershane kararını değerlendiren Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Bu kararı beklemiyordum” dedi. Avcı, özetle şunları söyledi:
“Şu saate kadar Milli Eğitim Bakanlığı’na ulaşmış bir resmi karar yok. Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararını açıklasın, hangi maddeyle ilgili olarak ne tür gerekçelerle ne karar verdi, onu net olarak görelim. Hiçbir öğrencimizi ortada bırakmayız. Takviye kurslarımız devam ediyor, yeni kayıtları alacağız.  Dava bir yıl önce açıldı. Yürütmeyi durdurma talebi de vardı. Mahkeme o tarihte yürütmeyi durdurmayı reddetti. Bir yıl önce yürütmeyi durdurmayı reddettiği bir yasayı hangi gerekçelerle, ne değişti de şimdi reddetti? Yeni durumda öncelikle öğrencilerimizin, velilerimizin mağdur olmaması, çocuklarımızın takviye ihtiyaçlarının giderilmesi için ikincil mevzuatımızda gerekli değişiklik hazırlıklarımızı yaptık. Çıkabilecek her türlü karara karşı ikincil mevzuatı, yani yönetmeliklerimizle ve yönergelerimizle ne tür değişiklik yapabileceğimizi zaten daha öncesinden planlamıştık. Gerekçe çıkınca hangi madde iptal edilmiş, konuşuruz.

TEMEL LİSEYE DÖNÜŞEN DERSHANELER

Türkiye’de toplam 3 bin 600 dershane var. Dershaneleri kapatma kararının ardından Milli Eğitim Bakanlığı, geçiş dönemi için isteyen dershanelere, temel lise adı verilen ve dört yıl sonra özel okul olabilecekleri bir yapı önerdi. Kapanmak zorunda kalacak dershaneler temel lise olmak için Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’ne başvurdu. Başvuran 2 bin 200 kurumdan sadece 799’u temel lise oldu. Şimdi AYM kararının ardından başvurusu onaylanan liselerin tekrar dershaneye dönüşüp dönüşemeyeceği, onaylanmayanların ise yeniden dershane faaliyetlerini sürdürüp sürdüremeyeceği tartışılıyor.

ÜCRETSİZ TAKVİYE KURSLARI

Dönüşüm sürecinde birçok devlet okulu ve özel lise, öğrencilerini üniversite sınavına hazırlamak için farklı yöntem izledi. Bir kısmı daha önce dershanede çalışan bir grup öğretmenle dışardan destek alma yolunu seçerken, bir kısmı da kadrolu öğretmen aldı. Bazı okullar bu yeni yapılanma için veliden ek ücret istedi. Şimdi velilerden alınan bu paraların nasıl ödeneceği merak ediliyor. Ayrıca alınan öğretmenlerin bu durumda ne olacağı da belirsiz.

Bir yorum bırakın