Dershaneler Liselere Mi Dönüşecek ?

0
1210

Dershanelerin kaldırılması veya öğretim kurumuna dönüştürülmesi konusunda hükümetin oldukça ciddi olduğunu söyleyebiliriz. Başbakan daha önce konuyla ilgili şöyle konuşmuştu: “Üniversite giriş sınavlarını da üniversite hazırlık kurslarını da ortadan kaldırıyoruz. Bu dershaneler ya liseye dönecekler ya da kapanacaklar” Valiliklere gönderilen yazıyla yapısal olarak uygun olan dershanelerin liseye (veya özel okullara) dönüştürülmesi bekleniyor.

[ad]

Dershanelerin okullara dönüştürülmesine yönelik somut çalışmalar şöyle: 

Valiliklere gönderilen yazıda, “Bir çalışmaya esas olmak üzere ilinizde faaliyet gösteren dershanelerden ilgili standartlar yönergesinde belirtilen şartları taşıyanların tespitinin yapılarak, hangi dershanelerin özel okul olabileceğinin isimleriyle 26 Nisan tarihine kadar bildirilmesini rica ederim” denildi.

İlçe milli eğitim müdürlükleri de dershanelere bir yazı göndererek özel okul stantartlarına uygun özellik taşıyıp taşımadıklarının bildirilmesini istedi. Bazı dershaneler, standatlara uygun olduklarını bildirirken, okula dönüşecek dershanelerde bağımsız bina, bahçe, kütüphane, derslik, konferans salonu gibi özellikler aranıyor.

Bir yorum bırakın