Dershaneler, Özel Eğitim Kurumları Nasıl İşleyecek ?

0
1230

Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayınlandı. Dershanelerin, özel eğitim kurumlarına dönüşmesini öngören yönetmeliğe göre kurumlar, 3 dersten kurs verebilecek. Kurslara giden öğrenciler e-okul ile takip edilebilecek.

Sadece üç dersten eğitim verebilecek kurslarda sınıfların mevcudu 16 kişiyi geçemeyecek. Kurslarda her bir program için haftada en az 3, en fazla 8 saat ders verilebilecek.

Pazar günleri ders yapılmayacak:

Kurslar, kendi kurumlarında kayıtlı öğrencilere yönelik olmak üzere, senede 3 kez aralarında açık uçlu soruların da yer aldığı ücretsiz sınav yapacak. Pazar günleri hiçbir kurumda kurs verilmeyecek. Öğrenim çağındaki çocuklara uygulanacak öğretim programları sabah saat 7.00 ile 19.00 saatleri arasında uygulanacak.

Temel liseler, lise mezunlarına sadece cumartesi günleri kurs verebilecek. Kendi öğrencileri için de valilik izni ile sadece hafta içinde ve ders saatleri dışında olmak üzere takviye kursları açabilecek.

Mezun ve okuyan öğrenciler ayrı derslere girecek:

Kurslarda lise öğrencileri ile mezunları aynı binanın ayrı katlarında eğitim alacak. Kurumun kurucusu, kuruculuk şartlarını kaybederse, 3 ay içinde kurumu devretmek zorunda. Soruşturma sonucunda kurumu sürekli kapatılan kurucu 5 yıl kurum açamayacak, ortak olamayacak. Bağımsız bina girişi şartının aranacağı kurumların açılması aşamasında valiliklerin görüşü alınacak.

Bir yorum bırakın