Devlet Memuru Olmak İçin Yaş Sınırı

4
3946

Devlet memuru olmak için yaş sınırı atanılacak kadro grubuna göre değişmektedir. Genel olarak alt sınır 18 yaştır. 18 yaşını tamamlayanlar memur olabilirler. En az 15 yaşını tamamlayan, meslek veya sanat okulu mezunları kazai rüşt kararına sahip olma şartıyla devlet memuru olabilirler.

 

Memurluk için üst yaş sınırına gelirsek: B grubu kadrolar için üst yaş sınırı yoktur, kaç yaşınızda olursanız olun KPSS’den yeterli puan aldıysanız devlet memuru olabilirsiniz. A grubu kadrolar için ise sınavın yapıldığı tarihte 35 yaşını doldurmamış olma şartı aranmaktadır. bkz. KPSS A Grubu için 35 Yaş Alt Sınırı Kaldırılıyor

bkz: KPSS: A ve B Grubu Kadro Nedir ?

Genel olarak 18 yaşını tamamlayanlar Devlet memuru olabilirler. Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler ise, en az 15 yaşını doldurmuş ve kazai rüşt kararı almış olmak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler. (B) grubu kadrolar için üst yaş sınırı yoktur; (A) grubu kadrolar için de sınavın yapıldığı tarih itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak şartı aranır.

4 YORUMLAR

    • (B) grubu kadrolar için üst yaş sınırı yoktur; (A) grubu kadrolar için de sınavın yapıldığı tarih itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak şartı aranır.

Bir yorum bırakın