DGS’den Sonra Kaç Yıl Okunur ?

DGS’den Sonra Kaç Yıl Okunur ?

13119
21
PAYLAŞ

DGS’ye girip başarılı olan öğrencilerin kafasında şöyle bir soru var: DGS’den sonra kaç yıl okurumGözünüzü korkutmak gibi olmasın ama DGS’nin ardından ilk başlarda zorlu bir eğitim dönemi sizi bekleyecek. Bölümler arası ilk 2 seneyi kapattıktan (ve varsa ingilizce) sonra üniversite bölümüne 3. sınıftan başlarsınız. Dikey geçiş sonrası geçiş yapılan üniversiteye kaçıncı yılda başlanacağının ayrıntıları yazımızın devamındadır.

[ad]

Size bir yol haritası çizelim. Öncelikle ilk 1 yıl içinde geçiş yaptığınız bölümün ilk 2 senesindeki dersleri sıkıştırılmış olarak alırsınız. Daha sonra dikey geçiş yaptığınız bölüm ingilizceyse, bir ingilizce seviye belirleme sınavına girmek zorunda kalırsınız. Bunda başarılı olursanız 3. sınıftan okumaya devam edersiniz. Başarılı olamazsanız (geçtiğiniz kısım kadar) yarım dönem veya 1 yıl ingilizce dersini alıp vermeniz beklenir. Uzun sözün kısası:

2 (DGSden önceki yıl) |  1 + 2 +: Toplam 5 yıl okumuş olacaksınız. İngilizce’yi sınavda veremezseniz bu süre 6 yıla çıkacak.  

21 YORUMLAR

 1. Ben siyaset bilimi kamu yonetimi ogrencisiyim bu yil acik ogretimden adaleti okuyup sonra dgs ile hukuk fakultrsine gecmek istiyorum. Diyelim ki dgs kazandim hukuk fakultesine basladim hukukta gorulen derslerin cogu siyaset bilimi ve kamu yonetiminde ayni ben bu dersleri gordugum icin hukuk ta bazi derslerden muaf olurmuyum yani daha erken bitirebilir miyim hukuk fakultesini ilgilenenler icin tsk ederim.

  • siz örgünde öğrencisiniz ve açıköğretimde de okuyorsunzu bölüm bitince açık diplomanızla örgün hukuka başlamak istiyorsunuz yanlış anlamadıysam böyle bir şey yapamazsınız zira sizin örgünde kaydınız var. örgünden kaydınızı sildirip geçebilirsiniz. açıköğretimde de hukuk bölümü yok.

   derslerin muaflığını üniversite konseyi ders içeriğine göre belirler.

 2. muhasebe ve vergi uygulamaları önlisans mezunuyum. dgs ile işletmeye geçiş yapmayı düşünüyorum. bazı derslerden muaf olunduğunu duymuştum doğru mu? 3. sınıftan mı devam edecem. bide tercihler sınav öncesi mi yoksa sınav sonrası mı yapılacak? tşk ederim …

 3. merhabalar ,
  Kadir Has üniversitesi grafik tasarım bölümünden mezun oldum bu sene dgs sınavına gireceğim .sınav hakkında pek bir bilgim yok sayısal bölümü ve sözel bölümünü çözmem mi gerekiyor ? okuldaki ortalamamız ne kadar etkili olur yardımcı olursanız sevinirim … iyi günler

 4. ben işletme yönetimi dumlupınar üniversitesi 2 yıllık myo yü bitirdim. dgs sınavı ile süleyman demirel üniversitesi iktisadi ve idari bilimler fakültesi işletme bölümübü kazandım.kaç yıl daha okumam gerekitor???

 5. merhaba ben 3. sınıf meslek lisesi inşaat bölümü okuyorum ve dikey geciş yapmak istiyorum bana bir yol haritası cizermisiniz ??

 6. o bilgileri kim yazdı ole yani insanı dgs ye girmeyin dercesine konusmus resmen sanane len isterse 7 yıl okurum sana mı dert mk.

 7. ben iki yıllık elektrik teknisyenliğ bitirdim ve şimdi dgs ye hazırlanıyorum ben şayet kazansaöm benim bu iki yıllık new olacak o gördüğüm derslerden muaf mı olacam yoksa 3 sınıftan mı başlıyacam ve inigilizcemde var

 8. ben bau sinemaya gectim 2.sınıftan basladım hazırlık zorunlu bu arada, 1. sınıf ve 2. sınıfın derslerini ilk senede verdim. hala 2. sınıf görünüyorum su an ama 3. sınıftan 2 4.sınıftan da 8 dersim kaldı mezun olmak için. yani toplam 2 senede bitmiş olcak.insallah.

 9. ben çukurova üniversitesi pozantı meslek yüksekokulu muhasebe ve vergi uygulamaları bölümü mezunuyum ve bu sene dgs den çukurova iktisat bölümünü okudum şimdi ben kaç yıl okayacam yani 2+ kaç olacak

 10. sğleyman demirelde organik tarım okudum.dgs ile bahçe bitkilerine gecersem ankara ziraatede geçsem aynı şekildemi degerlendirilirim yoksa kendi okulumun fakultesiş dahamı mantıklı

 11. Ben gıda kontrolü ve analizi okuyorum dikey geçiş sınavı ile kimya bölümüne gecersem kaç yıl okurum??

BİR CEVAP BIRAK