Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri

Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri

1005
68
PAYLAŞ

Önlisans mezuniyet alanına göre dikey geçiş yapabileceğiniz bölümlerin listesi aşağıdaki belgede yer almaktadır. Bu liste genel olarak hangi lisans programlarının önlisans programlarına eşdeğer olduğunu gösteriyor. Kontenjanlar her yıl değişir.

[ad]

Dikey Geçiş Bölümleri:

Dikey Geçiş Nedir ?

Dikey Geçiş, herhangi 2 yıllık bir üniversiteyi bitirdikten sonra sınavla aynı veya eşdeğer bir programın 4 yıllığına geçiş yapmaktır.

DGS’den Sonra Kaç Yıl Okunur ?

2 (DGSden önceki yıl) | 1 + 2 +: Toplam 5 yıl okumuş olacaksınız. İngilizce’yi sınavda veremezseniz bu süre 6 yıla çıkacak.

Site içinde arama yapabilirsiniz:

68 YORUMLAR

 1. Hocam merhabalar.. Ben bu yıl sınava gireceğim, fizik tedavi istiyorum.. Ancak puanlar malumunuz, aşırı yüksek.. Bende 2yıllık fizyoterapi yazmayı düşünüyorum, bu 2 yıllık fizyoterapistler ne iş yapıyor? Ve en önemlisi sormak istediğim dikey geçiş sınavına girip 4 yıllık okuduktan sonra fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı olabiliyormuyum? Yani 4 yıllık kazananlarla aynı ünvana sahip olabiliyormuyum?

  • fizyoterapist 4 yıllık hatta yurt dışında 6 yıllık eğitim alır ve öyle olur, ülkemizde ise sağlığın s ‘si olsun yeter hekes her şey olur. fizyoterapi okuyup yıllarını verenlerin suçu ne peki…

   sağlık liseliler direk 2 yıllığa geçiyor.. bi dgs pat!!! fizyoterapist oluyor.. haksızlık bu..

   fizyoterapi 2yıllık okuyan fizyoterapist olmuyor tekniker oluyor… dgs ye uzaktan eğitime sağlıkla ilgili anormalliklerin hepsine hayır! hayır hayır!!

   • çok haklısınız valla..bende isyanlardayım..yurt dışında 4 sene okudum burda denkliğimi 2 yıllık verdiler tekniker olarak ve çalıştığım işyerinde 3 tane alaylı vardı,üstelik biri liseyi dahi bitirmemiş.beni çıkardılar ama onlar hala çalışıyor çünkü daha az maaş alıyorlar..nerde kaldı uykusuz sınavlara gidişimiz okadar emek……

 2. mrb ben banka ve sigrta mezunuyum herhangi bir bölüme geçiş yamak istiyorum bunun için 3 yıl daha mı okumam gerekiyor şimdiden tşk ederim

  • dikey geçiş yapacaksanız alttan size verecekleri derslerle birlikte 3 yıl sürer, sıfırdan da aöfe başlayablirsiniz bu da 4 yıl.

 3. Merhaba.. Ben Bulgaristanda okudum, fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü önlisans mezunuyum.Eğitimime devam etmek yükseltmek istiyorum,bunun için ne yapmam gerekiyor?

  • Üniversiteniz YÖK tarafından tanınıyorsa DGS sınavına katılacaksınız, kazanırsanız 4 yıllık bir bölüme başlayacaksınız. sıfırdan açıköğretime de başlayabilirsiniz sınavsız.

 4. Açıköğretime başlamak için nereye başvurmalıyım? bir adres veya tel numarası varsa bilgi alabileceğim çok memnun olurum. internetten aramaya çalıştım ama istediğim sonucu alamadım. Ayrıca verdiğiniz bilgiler için çok teşşekür ederim.

 5. merhaba,uygulamalı ingilizce-türkçe çevirmenlik bölümünden mezun olup açıköğretimden lisans bölümlerine tamamlayabiliyormuyuz eğitimimizi?

  çok teşekkürler

 6. hocam merhabalar bahçe ziraatı mezunuyum.dgs ile fakülte bitirmek istiyorum.bahçe ziraatından ziraat mühendisliği hariç hangi bölümler geçiş yapabilirim hocam şimdiden teşekkürler..

  • Bahçe Bitkileri 8147
   Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması 9190
   Bitki Koruma 8158
   Tarla Bitkileri 3385
   Toprak Bilimi ve Bitki Besleme

 7. merhaba hocam, ben yabancı uyruklu olduğum için istediğim uni’ ye kayıt yaptıra biliyorum. onun için Memeleketim g.antep’e başvuru yaptım ve şimdi bölüm seçmek zorundayım ve bölümler hakkında hic bir fikrim yok sizce 2 yıllık fizyoterapimi..2 yıllık tıppı dokümantasyon sekreterliğimi yoksa 2 yıllık tıppı labovatuar teknisyeni mi seçmeliyim . Aslında 4 yıllık bölümlerde var fakat ben evliyim ve esim tayin dolayından başka İLde , ve ben o kadar ayrı kalmak istemiyorum…bana yardımcı olursanız cok sevinirim…. SAYGILARIMLA :)

  • fizyoterapi oldukça tercih edilen bir bölüm kontrol edin varsa anestezi de olabilir. seçim size kalmış elbette okuyacak olan sizsiniz.

 8. merhaba ben gizem kız meslek lisesi çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü son sınıf öğrencisiyim 2 yıllık geçş yapıp dgs ile tamamlamayı düşünüyorum sizce zormu kontenjanlar arttılacak deniyor benim bir sorum daha var açık öğretm deki okul öncesi öğretmenliği bölmü kapandı mı açık öğretm okumak zor mu dur beni aydınlatırsanzı çok teşekkür ederm :)

  • dgs kontenjanları arttırılacak pek kolay sayılmaz sınav özellikle büyükşehir üniversitesi istiyorsanız.
   açıköğretim okul öncesi bölümü 2012 tercih listesinde yer almadı muhtemelen kapalıdır.

 9. ben düz lise ögrencisiyim ygs 2 puanım okul puanıyla 340 sıralamam 120000 ben iki yıllık fizik tedavi bitirirsem ne olmuş oluyorum dgs çok zor bi sınav mı mesala ygs veya lys gibi dgs hakkında bgiraz bilgi verebilirmisiniz dgs den kaç alırsak fizyoterapıst oluyoruz sağlık mesleklerin direk geçiş hakkı var mı adnan menderesin puanı 308 ben oraya girebilir miyim :)

 10. iyi günler ben muhasebe ve vergi uygulamaları okudum maliyeye geçiş yapmak istiyorum ama tekrar 1 sınıftan başlayacağım söyleniyo öylemi?

 11. Hocam merhabalar.Ben Yıldız TÜ de öğrenim görmekteyim.Bu sene Endüstri Müh. 1.sınıfa başlayacağım fakat içimde bölümüme karşı soğukuk var.Aile baskısıyla yazdım.Tekrar hazırlanmak da istemiyorum.Bu sene sınava girsem ve Adalet yazıp bitirdikten sonra Hukuk Fakültesi’ne girmek istesem ( Tabi iyi bir üniversite olması şartıyla İstanbul üni gibi) ortalama kaçar net yapmam gerekiyor ? mat ve türkçe ayrı ayrı

 12. hocam merhaba bn sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümünden bu yıl mezun oldum fizyoterapi 2 yıllığa geçişimiz var 2 yıldan sonra DGS girdiğimde kazanırsam kaç sene daha okurum 2. sorumda sizce 2.öğretimmi yoksa gündüzmü geçiş yaptığımız üniversiteler arasında adnan menderes ve akdeniz ünivesitesi var sizce hangisi daha iyi

 13. merhaba ben bir söylenti duydum ama nasıl doğrulayacağımı bilmiyorum fizyoterapistlikten fizik tedavi rehabilitasyona dgs ile geçmek istiyorum ama intibak kaldırıldı 4 yıl daha okunması gerekiyor deniyor doğru mu?

 14. mrb ben 2 yıllık fizyoterapi kazandım ve bunu 4 e çevirmek istiyorum dgs ile zor flan diolar kaç puanla kaç nete eşdeğer bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim

 15. Merhaba ben 2 yıllık fizyoterapi okuycağım. Dgs ile 4 yıllığa çevirdiğimde 2 yıl mı yoksa tekrardan 4 yıl dahamı okuycağım. Bazı arkadaşlarım intibak kalktı diyorlar. Eğer böyleyse ben ne diye ön lisan okuycağım bunun mantığı ne tekrar başlamak aptallık böyle olursa 6 yıl ediyor tıp okusak daha iyi 😀

 16. Hocam merhabalar ben 2 yıllık Turizm ve Otel İşletmeciliği’ni kazandım ve bunu 4 yıllık yapmak istiyorum benim ne yapmam lazım, zor mudur ve ingillizce şart mı ?

 17. merhaba hocam ben burslu özel ünv grafik tasarım okuyorum 2 yıl . Dgs başarısız olursam aof başvurucam . aof de hangi bolumleri tercih edebiliyorum ? teşekkürler .

 18. Merhabalar. Ben uygulamalı ingilizce-türkçe bölümünde okuyorum bu sene mezun olacağım ve dgsye gireceğim. Dgs den sonra kaç yıl daha okumam gerekiyor.

 19. ben 2 yıllık turizm ve otel işletmeciligi mezunuyum 4yıllıga tamamlamak için ne yapmalıyım …..?????????

 20. yeni açılan iki yıllık reklamcılık bölümünden 4 yıllığa geçerken bir sorun yaşarmıyım ilk defa açılmış bir bölüm bana sorun yaratır mı sizce?

 21. merhaba hocam ,
  ben 94-95 mezunu çocuk gelişimi mezunuyum bu sene sıvavsız geçişten faydalanıp bölümüm ile ilgili açık öğretim okumak istiyorum bildiğim kadarı ile 2 yıllık var .
  benim iki sorum var
  – 2 yıllık çocukgelişimi açık öğretim bitirdiğimde 4 yıllığa geçiş yapabiliyormuyum
  – açık öğretimdem okulu bitirdiğimde öğretmenlik belgemi nasıl alabiliyorum yada alabiliyormuyum

 22. mrb ben şimdi lise son i.h.b ögrencisiyim 2 yıl açıktan okumayı düşünüyorum sonra dinkültürü ve ahlak bilğisi ögretmenliğini istiyorum dgs den yeteri puanı alınca 2 yıl dahamı okuyacam ve sonra ne olacak bilen biri yazsın kafam çok karışık şimdiden tşk

 23. Merhaba hocam. Ben hemşirelik1.sınıf öğrencisiyim. Bu bölümden fizyoterapistliğe dikey geçiş yapabilir miyim? Yada hangi bölümlere geçebilirim? Ne yapmam gerekir?

 24. Merhaba ben çocuk gelişimi son sınıf öğrencisiyim 2 yıllık hakkımı kullanıp başka Bi bolum okuyup 4 yıllara tamamlayıp yıne okul öncesi ogretmni olabilirmiyiz

 25. 2 yıllık fizyoterapı okuyunca 4 yıla tamamlarken İngilizce sınavını geçmek mi gerekiyor ? ayrıca üstüne mi 2 yıl okuyorz yoksa baştan mı 4 yıl okunuyo. Bu tamamlama hangi üniversitelerde yapılıyo ?

 26. Merhabalar . Ben elektrık mezunuyum . Ben yazılım muhendıslıgı okumak ıstıyorum ama 2 yıllıkdan geçişlerde dgs ıle mı yoksa ygs ıle mı daha kolay olur.Anlayış için teşekkurler.

 27. Hocam merhaba ben tıbbi görüntüleme okuyorum hemşirelige geçmek istiyorum 4 sene baştan mı okuyacağım 2 senemi ?

 28. merhaba ben 2 yıllık yatay geçış yapıp sonradan 4 yıllıga tamamlamak ıstıyorum ve bolumumde cocuk gelısımı öyle ımkanım varmı acaba cocuk gelısımde oyle bırsey varmı

 29. Merhaba ben 2yillik grafik tasarim okuyorum daha sonra dgs ile 4 yillik grafik öğretmeni olabilir miyim eger oyle ise disaridan okusam ne zaman biter bilgi verirseniz sevinirim smdiden tesekkurler

 30. Son yürürlülükte 4 yıllık hemşirelik bitirenlerin 1 yıl daha okuyarak pratisyen hekim olabileceğini duydum doğru mu acaba ? Varsa nasıl oluyor ? Bilgilendirirseniz sevinirim

 31. ben fzyoya 2 yıllık geçiş yapcam saglık meslek lisesindenım sonra dgs ıle uzman olunabılınıor mu ? olunuyorsa tahmınen kaç soru net yapmak lazım

 32. meraba bn sağlık meslek lisesi radyoloji bölümünden bu sene mezun olacağım.ama iki yıllık fizyoterapiye geçmeyi düşünüyorm. sonrasında 4 yıllıga tamamlamak istiyorum ama dgs çok zor oluyo dediler. bn de iki yıllıgı okuduktan sonra özel üniversiteden devam edip fizyoterapist olmayı planlıyorum. acaba öyle birsey mümkün mü ? bu konuda bilgisi olan kişiler yardımcı olsun lütfen. şimdiden tesekkürler..

 33. sben kader 2 yıllık yaşlı bakımı bitirdim 4 yıllık hemşirelığe gitmek için neler yapmam gerekiyo yardımcı olur musunuz?

 34. Ben imam hatip mezunuyum aciktan ilahiyat tercih yapicam ve YGS 3 puanim 194 okul puanim da 40 geliyor iki yillik uygulumali İngilizce ve türkçe bölümünü istiyorum imam hatip olduğum için tercih yapma sansim varmi ve tercih yaparsam acikta kalma olasiligim ne bu bolum zonguldak ve giresun da varmi sanirim bilgilendirir deniz sevinirim

 35. Hocam merhaba ben bu sene lojistikten mezun oldum, lojistik YGS-6DAN alıyor. Benim ygs6 ham puanım 171. Ama okul puan eklediğinde 213 oldu. Ben bunu rehberlik ögretmenime sordum ham puanım 171 oldugu için tercih yapamaz 4 senelik lojistik okuyamazsın dedi. Allah aşkına bana yardım edin kafayı yemek üzereyim. Napsam bilemedim. Öyle bir şey varmı sonuçta okul bana 40 puan verdi puanım 213 oldu nasıl 4 yıllık tercih yapamıyorum anlayamıyorum. Diğer ygs bölümleri 12345’ten barajları geçtim ama ygs6 171. Ben sırf bu 8 puan yüzünden 4 senelik lojistik okuyamayacakmıyım ?

 36. Ben iki yıllık turizm ve otel işletmeciliği mezunuyum 4 yilliga tamamlamak istiyorum turizm rehberliği ne dikey geçiş yapabilir miyim?

 37. Hocam merhaba ben TURİZM REHBERLİĞİ bölümü mezunuyum ve bu bölümü bölüm 3.sü olarak tamamladım. Ortalamam 3.12 ve aşağı yukarı 25-40 net arası sözel net bekliyorum. Turizm rehberliği olan hangi üniversitelere yerleşebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.

 38. Hocam ben 2 yıllık çocuk gelişimi okudum dgsye girdim sosyal hizmet 4 yilliga tamamlayabilir yımyyardımcı olurmusunz

 39. Hocam ben meslek lisesinde hemsirelik bolumu son sinif ogrencisiyim 2 yillik fizyoterapiye gecis yapmak istiyorum sonra dgs ile 4 yilliga tamamlamak istiyorum dogru bi tercihmi yaparim acikta kalirmiyim dgs ile 4 yilliga tamamlayabilirmiyim

 40. Hocam ben 2 yillik bilg.programciligi okuyorum bu yol mezun olucam ama 4 yillik başka bir bölüme geçiş yapabilirmiyim bilg.bölümü dişinda. Ya da bilg.la ilgili tamamlayabilecegim başka hangi bölümler var 4 yillik. Tesekkurler.

 41. merhaba hocam ben hemşirelik 2. sınıftayım acaba bn ftr ya da beslenme ve diyetisyenlik bölümlerine geçiş yapabiliyor muyum … teşekkürler cevap verirsenz çokk sevinirim

 42. Merhaba,
  herkes sövüyo fizyoterapiye geçenler için haklısınız ama napıyım puanım 4 seneliğe yetmiyo çok istiyorum kaç senelik hayalim çok çalıştım olmadı arkadaşım yattı o kazancak yani neyse
  Hemşirelikten DGS ile fizyoterapiye geçiş oluyor mu ?

 43. merhaba hocam ben 2 yıllık çocuk gelişim mezunuyum . dgs ile kendi bölümüm dışında başka bir bölüme geçiş yapabilir miyim ? yapılabiliyorsa hangi bölümler var ? simdiden teşekkürler

 44. Merhabalar.. ben sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü mezunuyum. Sınavsız geçiş ile 2 yıllık patoloji ya da sağlıkla ilgili başka bölüme geçsem 2 yıl sonrada dikey gwçiş ile hemşireliğe geçebilir miyim? Duydupuma göre geçwbiliyorum ve 2 yılda hemşirelik okuyup hemşirelik mezunu oluyorum bu doğru mudur?

  • konumuzda ilgili bölümler arasında geçiş gördüyseniz dgs ile geçebilirsiniz. listeyi inceleyin lütfen

BİR CEVAP BIRAK