Dinçer: 3 Yıl İçinde Tüm Öğretmen İhtiyacı Karşılanabilir

0
1161

TBMM’de milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, kuruma uygun bütçe ayrılması halinde 2-3 yıl içerisinde MEB’in tüm öğretmen ihtiyacının karşılanabileceğini belirtti. Bu toplam 127.160 öğretmen alımı anlamına geliyor

Dinçer, ”Şu anda eğitimde öğretmenle ilgili herhangi bir sıkıntı olmadı. Kadro arttıkça öğretmen ihtiyacımızı dolduracağız. Benim tahminim bütçe verilmesi halinde 2-3 yıl içinde derslik ve öğretmen ihtiyacının karşılanacağı doğrultusundadır’‘ dedi. Ayrıca kadrolu öğretmenliğe atananların % 78 eğitim fakültesi, % 22’sinin ise diğer fakülte mezunlarından oluştuğunu belirtti.

Ücretli Öğretmene İhtiyacımız Azalacak:

 

Yüzde 100 okullaşma olması halinde 120 bin öğretmene ihtiyaç olacağını hatırlatan Dinçer, ”Halen o seviyeye ulaşılmadığı için öğretmen ihtiyacımız 120 bin değil. Geçen yıl 64 bin ücretli öğretmen istihdam edilirken, alınan tedbirlerle sayı ciddi oranda azaldı. Bu yıl 12-13 bin ücretli öğretmene ihtiyaç duyduk. Bu sayı önümüzdeki yıllarda azalacak. Dolaysıyla ücretli öğretmen uygulamasının sonuna geldik” dedi.

AA

 

Bir yorum bırakın