Direnişçilere KYK’dan Kredi Yok

0
1247

KYK’nın burs ve kredi başvuruları geçtiğimiz gün başladı. Kredi başvurularında “öğrenim kredisi verilmeyecek öğrenciler” kısmında bir madde sosyal medyada tepkiye yol açtı.

İlgili madde:

Öğrenim görmekte olduğu öğretim kurumlarında, eklentilerinde, kalmakta olduğu yurtta, öğretim kurumu veya barındığı yurdun dışında, münferiden veya topluca her ne şekilde olur ise olsun anarşi ve terör olaylarına karışan, öğrenim özgürlüğünü ihlal edici (Direniş, boykot, işgal, yazı yazma, resim yapma,slogan atma vs.) davranışlarda bulunan bu fiillere eksik veya tam teşebbüste bulunan, | üzerinde veya kendi kullanımına bırakılmış yerlerde ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, bıçaklar vs. tüm kesici, delici, yakıcı, boğucu, ezici, parçalayıcı, eza ve cefa verici olarak salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere, özel nitelikte yapılmış olan her türlü suç aletlerinden birini veya bir kaçını bulunduran öğrencilere,

Maddenin öğrenim özgürlüğü kısmı öğrencilerin herhangi bir hakkını aramasını engelleyici niteliktedir. Bize sorarsanız yazı yazma, resim yapma, slogan atma veya bir yerde oturma (pasif direniş) öğrenim özgürlüğünü ihlal edici nitelikte değildir. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun bu hak aramayı kısıtlandırıcı şartını kınıyoruz.

Burs ve kredi başvuru sayfası için tıklayınız.

bursluluk

Bir yorum bırakın