Direnişçilerin Eylem Hakları ve Gözaltı Durumunda Yapılması Gerekenler

0
1497

Göstericilerin, eylem hakları anayasal bir haktır. Bu kapsamda şiddet içermediği sürece yapılan eylemler suç kapsamında değerlendirilmeye alınmaz. Slogan atmak, alkışlamak, ıslık çalmak bir suç değildir.

O halde suçlu gibi davranmamanız için gözaltı durumlarında yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz:

Polise gözaltı sırasında direnmeyin, o haldeyken çırpınmanın bir anlamı yoktur daha fazla polis şiddeti getirir.

Polis gözaltına aldıktan sonra belli bir süre içerisinde sizi bırakmak zorunda. Zira gözaltı süresi 24 saat, savcı istemiyle 48 saat olabiliyor.

Gözaltına alındıktan sonra avukatınla veya bulunduğu yerin barosundan bir avukatla görüşebilirsiniz, bu işlere gönüllü olarak bakan avukatlar da var. Avukat gelmeden konuşmak zorunda değilsiniz. Susma hakkınızı kullanabilirsiniz.

Avukatın gelmeden sana imzalatılmaya çalışılacak herhangi bir belgeyi dikkatlice oku, imzalamak zorunda değilsin.

Gözaltı saati:

Gözaltı tutanağı tanzim edildiğinde gözaltına alındığın saatten yaklaşık olarak emin isen tutanağı imzala. Saati bilmiyorsan, evrakı imzalattıracakları odadaki televizyondan gözaltına alındığın saati öğrenerek tahmine çalış, bu imkanın olmaksızın gözaltı tutanağını imzalarsan da “her türlü itiraz ve dava hakkım saklıdır” kaydıyla tutanağı imzala.

Yapılan kötü muamele için tutanak tutturun:

Gözaltına alındıktan sonra şiddete maruz kaldıysanız doktora götürülme talebinde bulunabilirsiniz. Doktor ile başbaşa kalma hakkınız bulunmaktadır. Bu süreçte karşıya kaldığın her türlü kötü davranış, orantısız güç kullanımı ve sair şikayetlerini beyan et ve doktorun kayda geçirmesini sağla.

Doktorun adını ve soyadını öğren ve avukatınla görüştüğünde bu ismi ilet.

Aynı doktora götürülme işlemi, savcıyla görüştürülmeden önce de yapılacak.

Gözaltın bittiğinde yasa gereğince savcılığa götürülmen gerekecek, bu sebeple son kez ve yeniden doktor muayenesine götürüleceksin. Gözaltına alındıktan sonra yeniden ve son kez doktora çıkartılıyorsan gözaltına alındıktan sonra her hangi bir biçimde karşı karşıya kaldığın kötü muamele varsa bunu beyan et ve tutanağa işlettir

 

MUTLAKA ŞİKAYETÇİ OL

Avukatınla görüştükten sonra artık kaygılanman için hiç bir neden yok. Avukatına güven ve ona uy.

Avukatın sana, suç işleme kastının bulunmadığını, hiçbir tahribata girişmediğini, yakıp-yıkma olayına karışmadığını, Anayasal gösteri ve yürüyüş hakkını kullandığını ve bu sebeple suçlanamayacağını zaten söyleyecektir.

Anayasal gösteri ve toplantıya katılma hakkını kullanırken gözaltına alındıysan veya orantısız güç kullanımına maruz kaldıysan mutlaka polisten şikayetçi ol; ne zaman, nerede, nasıl orantısız güç ile karşı karşıya kaldıysan kaydet ve bulunduğun yerin Baro’sunun ilgili masasıyla paylaş, şikayetçi ol.

Twitter mesajların nedeniyle gözaltına alındıysan; www.twitter.com‘un IP adresi vermediğini ve twitter hesabını inkar edersen, polisin inkar ettiğin hesabın sana ait olduğunu kanıtlaması gerektiğini unutma.

Eğer telefonundan twitter hesabını kullanıyorsan, hesabında kullanıcı adı ve şifresini hatırla seçeneklerini devre dışı bırak. Asla, hiçbir biçimde, hiçbir zaman ve yerde kullanıcı adı ve parola saklama.

Avukat Vural Ergül’ün Odatv.com’daki yazısı sadeleştirilerek alıntılanmıştır. Kaynak

Bir yorum bırakın