Diş Hekimliği ve Tıp Fakültelerinde ‘sözleşmeli hoca’ dönemi başlıyor

0
1152

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren Tıp ve diş hekimliği fakültelerinde sözleşmeli öğretmen çalıştırılabilecek. YÖK’ten yapılan açıklamaya göre kamu kurumları ve vakıf üniversiteleri de dâhil üniversitelerin kadrolarında bulunmayan profesör ve doçentler ihtiyaç duyulan alanlarda tıp ve diş hekimliği fakültelerinde artık sözleşmeli öğretim üyesi olarak çalışabilecekler.

 

Tıp fakültelerinde sözleşmeli hoca dönemi

Yükseköğretim Kurulu’nun Maliye Bakanlığının görüşünü de alarak belirlediği usul ve esaslar çerçevesinde kamu kurumları ve vakıf üniversiteleri de dâhil üniversitelerin kadrolarında bulunmayan profesör ve doçentler ihtiyaç duyulan alanlarda tıp ve diş hekimliği fakültelerinde artık sözleşmeli öğretim üyesi olarak çalışabilecekler.

İhtiyaç, ilgili fakülte kurulunca belirlenecek ve üniversite yönetim kurulu tarafından karara bağlanacak.

Hocalar her türlü eğitim, araştırma ve uygulama faaliyetlerinde bulunabilecekler.

Saatlik ücret en fazla 15 katı olacak

Ek ders ücretinin 10 katına kadar saatlik ücret ödenebilecek. Özellik arz eden işler için YÖK kararıyla ücret 15 katına kadar arttırılabilecek. Ödemeler özel bütçeden yapılacak.

Sözleşmeler YÖK’ün onayı ile en fazla bir yıllık olacak. 2 aydan kısa süreli sözleşmeler üniversite yönetim kurulu kararıyla yapılabilecek.

Usul ve esaslar 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Kaynak: YÖK

Bir yorum bırakın