Dişçi Korkusu Nasıl Yenilir ?

0
5684

Dişiniz ağrıyor fakat dişçiye gitmekten korkuyor musunuz ? Cevaplamaktan utanmayın, bir çok insanda dişçi korkusu var. Dişçi korkusunu yenmek için ise çeşitli tavsiyeler mevcut, bunlarla sizleri biraz olsun rahatlatmayı umuyoruz.

1. Diş Hekimi Korkunuzun Normal Olduğunu Bilin:

Açıkcası dişçiye gitmek pek eğlenceli bir eylem değil, bir çok insan bundan korkuyor, ben de pek hoşlanmam. Bazıları çocukluğunda yaşadığı olumsuz bir diş çekilme / dolgu anısıyla bazıları aile içi bir anıyla dişçiye gitmekten çekiniyor. Ayrıca ülkemizdeki dişçi korkusu olan insanların bir çoğu, devlet hastahanelerindeki üstünkörü doktor kontrol ve muayenelerinden çekiniyorlar. Heyhat, bütün bunlar cesaretinizi kırmamalı nitekim günümüzde dişçiler ve ekipmanları acıyı en aza indirgeyecek şekilde gelişti, bu nedenle eskiden yaşadığınız olumsuz bir dişçi anısına sığınıp kalmayın.

2. İyi Bir Diş Hekimi Bulun:

Öncelikle iyi bir diş hekimi bulmak çok önemli, bu meselede biraz paraya kıyıp, gerçekten sizin dişçi korkunuzu anlayabilecek ve sizi muayene sırasında rahat tutabilecek bir doktor bulmalısınız. Bir çok dişçi, korkan hastalarına özel yöntemlerle yardımcı olabiliyor: sakinleştiriciler, güven verme, çeşitli hipnoz türleri vs.

Sakinleştirici, Uyuşturucu Opsiyonlarına Bir Göz Atın: Bir çok dişçi sakinleştirici (sedasyon) opsiyonlarına sahiptir. Muayeneden 1 saat önce ilaç verebilecekleri gibi, Azot oksitle (kahkaha gazı) sizi rahatlatabilirler (hamileler için tavsiye edilmez).  Novocaine ile  (Iokal anestezi için kullanılan ve enjeksiyonla verilen bir ilâç) diş etinizi uyuşturabilirler. Bir çok dişçi bu opsiyonları farklı şekilde kullabilir bu nedenle gerçekten acıya dayanamadığınızı özellikle belirtmelisiniz.

 

3. Tüm İşlemleri Tek Seferde Bitirmek Zorunda Değilsiniz: Diş hekiminizle konuşarak tedavi sürecini parçalara bölebilirsiniz. Böylece hem stres düzeyiniz düşük olur ve muayeneye parça parça alışırsınız. Özellikle oldukça uzun ve parça parça yapılması gereken (kanal tedavisi) tedavilerde bu yöntem uygulanmaktadır.

4. Dişçiye Gitmekten Aşırı Ölçüde Korkuyorsanız Psikolojik Yardım Almanız Gerekebilir. Psikologunuz çeşitli duyarsızlaştırma yöntemleriyle tedaviye gitmenizi sağlayacaktır.

5. Yanınızda Stres Topu Götürün: Muayeneye yanınızda lastik bir stres topuyla gidip güçlüce sıkabilirsiniz, bu stresinizi biraz azaltır. Acınızı başka bir şeye aktarmanızı sağlar.

6. Bekleyiş için: Yanınıza bir dergi (uykusuz gibi karikatür dergileri olabilir) veya müzikçalar alın. Bir an için muayene stresinden arınıp, zamanı gelene kadar rahat bir şekilde bekleyebilirsiniz.

7. Rahatlamak için: Yavaşça nefes alıp verin. Nefesinizi bir süre için tutup yavaş yavaş bırakın.

8. Bir Arkadaşınız Size Eşlik Etsin: Güvendiğiniz ve dişçilerle sorunu olmayan bir arkadaşınız sizinle muayeneye gelirse, acı üzerinde fazla yoğunlaşmazsınız. Unutmayın aslında acıyı acı yapan üzerinde fazlaca düşünmek ve kaygılanmaktır.

9. Ne Kazanacağınızı Düşünün: Mantıklı olun. Kısa sürelik belli belirsiz bir acı ile güzel bir gülüşe sahip olacaksınız, üstelik o amansız diş ağrılarını çekmeyeceksiniz. Gece boyunca ağrıdan uyuyamamak mı daha önemli yoksa 15-20 dakikada tüm ağrılardan kurtulmak mı, kararınızı verin. Dişçiye gitmeyi ertelediğiniz her günün, ileride dişçide daha uzun süre kalmak anlamına geleceğini de unutmayın 🙂 Bence bunu yapabilirsiniz.

10: Son olarak, diş hekimliği son yıllarda oldukça gelişme kat etti, bir sürü ek yöntemle hastayı rahatlatma yollarına sahipler. Özellikle özel doktorları tercih edin. Gerçekten bu iş sizin için önemliyse yakınlarınızdan doktor tavsiyeleri alabilirsiniz, seçtiğiniz doktorun da sizinle çalışmaya istekliliği çok önemlidir.

 

Bir yorum bırakın