Diyanet İşleri Yeterlilik Sınavı Ne Zaman Yapılacak ?

0
1264

Diyanet İşleri Başkanlığı kur’an kursu öğreticiliği, imam-hatiplik ve müezzin-kayyımlık ünvanlarına girecekler için 2013 yeterlilik sınavı, 17 Mart 2013 tarihinde saat 10:00’da yapılacaktır. Sınava başvurular için son gün 25 Şubat olup. Sınav 100 puan üzerinden değerlendirilecektir. 70 ve üzeri alanlar başarılı sayılacaktır.

a) Diyanet İşleri Başkanlığı Yeterlik Sınavı 17.03.2013 pazar günü saat 10.00’da 81 il merkezinde (Aday başvuru sayısı yetersiz olan il, yakındaki ilde sınava alınacaktır) yapılacaktır

Yeterlilik sınav giriş belgeleri:

b) Adaylar sınava giriş belgelerini 04/03/2013 tarihinden itibaren www.meb.gov.tr adresindeki “Merkezi Sistem Sınavları” bölümüne girerek alabileceklerdir.
c) Adayların sınava girecekleri adres ve sınav saati ile ilgili bilgiler www.meb.gov.tr adresindeki “Merkezi Sistem Sınavları” bölümünden alacakları giriş belgelerinde belirtilecektir.
d) Adaylar sınava gelirken “Sınav Giriş Belgesi” ile birlikte T.C. Kimlik No’sunun yer aldığı kimlik belgelerinden birini (Nüfus Cüzdanı, Pasaport veya Ehliyet) yanlarında bulunduracaklardır.

Sınavda kaç soru sorulacak ? Sınav süresi ve soru sayısı:

e) Adaylara; yeterlik sınavında, her grup için ayrı-ayrı olmak üzere test usulü çoktan seçmeli 80 soru yöneltilecektir. Her soru 1,25 puandır. Sınav süresi 90 (doksan) dakikadır.

diyanet_yeterlilikEn az 70 Puan Alınmalı:
f) Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin 13 üncü maddesi gereğince sınavda başarılı sayılmak için 70 puan almak şarttır.
g) Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda hatalı bulunan soru/sorular adaylar lehine doğru kabul edilerek değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacaktır.

Sınav Sonuçları:

h) Adaylar sınav sonuçlarını, 11.04.2013 tarihinden itibaren http://www.meb.gov.tr internet adresi “Merkezi Sistem Sınavları” bölümünden öğrenebileceklerdir.

 

Bir yorum bırakın