Doğu ve Güneydoğu’daki Öğretmenlerin Çatışmalar Sonrası Eğitim Düşünceleri

0
1206

Çatışmaların son dönemde oldukça yoğun olduğu Doğu ve Güneydoğu illerinde görev yapan öğretmenlere, Eğitim-Sen tarafından anket yapıldı.

Ankete katılan 1087 öğretmenin yüzde 89’u, çatışmalı ortam nedeniyle 28 Eylül’de bölgedeki okullarda eğitim-öğretimin başlayamayacağını, başlasa bile sağlıklı yürümeyeceğini düşünüyor.

Çatışmaların yoğun olduğu Hakkâri ve Şırnak’tan gelen verilere göre katılımcıların yüzde 97’si mevcut koşullarda eğitim öğretimin sağlıklı bir şekilde yapılmasının mümkün olmadığını belirtiyor. Can güvenliği endişesi bulunan eğitimcilerin yüzde 41’i tayin istediğini söylerken, ankete katılan 10 öğretmenden 3’ünü oluşturan yüzde 32’lik kesim, mesleği bırakmak istiyor.

Eğitim-Sen, bölgedeki öğretmenlerle yaptığı anketin sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Ağrı, Bingöl, Tunceli, Diyarbakır, Hakkâri, Kars, Mardin, Urfa, Şırnak ve Van’da 1087 öğretmenle yapılan anketle, terör ortamının eğitim-öğretime etkisi araştırıldı. Yüzde 61’i erkek, yüzde 39’u kadın öğretmenlerden oluşan ankette yer alan sonuçlar şöyle:

doğu anadolu öğretmen

 

Öğretmenlerin çoğu umutsuz

‘Çatışma ortamında eğitim öğretimin sağlıklı yapılabileceğini düşünüyor musunuz?’ sorusuna verilen yanıtlara bakıldığında araştırmaya katılan eğitimcilerin sadece yüzde 11’i evet, yüzde 89’u hayır diyerek, bu koşullarda eğitim öğretimin sağlıklı bir şekilde yapılamayacağını belirtti. İller bazında bakıldığında, çatışmaların yoğun bir şekilde yaşandığı Hakkâri ve Şırnak’tan gelen verilere göre ise katılımcıların yüzde 97’si şartların eğitimin başlamasına uygun olmadığını düşünüyor.

 

Bir yorum bırakın