Dövülen kız öğrenci Gazi’deki olayları anlattı

0
1137

25 Aralıkta Ankara Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde kız ve erkek öğrenciler arasında yaşanan arbede sonrası, iki öğrenci tarafından darp edilen öğrenci üniversitedeki olayların iç yüzünü anlattı.

Olayların başlangıcı 18 Aralık’ta Öğrenci Kolektifleri üyesi bir kadının iddiaya göre kampüs içinde saldırıya uğramasıydı. Bu olayın ardından 25 Aralık’ta kadın öğrenciler fakültede şiddeti protesto etmek istedi. Basın açıklaması yapmak isteyen gruba sağ görüşlü erkek öğrencilerin tekme tokat saldırdığı öne sürüldü. Kız öğrenciler erkek gruba biber gazı sıkarak kendilerini savunmaya çalışırken çevik kuvvet araya girdi.

18 Aralık’ta saldırıya uğrayan ve son olayda da yer alan öğrencilerden Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü 2. sınıf öğrencisi Nurcan Etik, yaşadıklarını Hürriyet’e şöyle anlattı:

“18 Aralık’ta 2 erkek öğrenci bana saldırdı. Daha öncesinde de tehdit alıyordum. Öğrenci Kolektifleri üyesi olduğum, bu yönde duyuru yaptığım için sağ görüşlü ülkücü öğrenciler beni darp etti. Kampüs içinde bu olay gerçekleşti. Olayın ardından İletişim Fakültesi Dekanlığı’na gittim. Yetkililer işlem yapmadı. Beni dinlemediler. Kafama, tekmeler aldım, boynuma da. Doktora gittim ve darp raporu aldım. 20 Aralık’ta polise giderek darp eden kişilerden şikâyetçi oldum. Henüz sonuç yok, süreç devam ediyor. İletişim Fakültesi Dekanlığı tutanak tutulmayacağını söyledi ve bir işlem yapmadı. Ben de Rektörlük’e Dekanlık ve beni darp edenler hakkında şikâyet dilekçesi verdim. Üniversiteli Kadın Kolektifi olarak şiddet olaylarını protesto etmek için kampüste 25 Aralık’ta basın açıklaması yapmak istedik. Yaklaşık 25 kadın öğrenciydik. Sonra okula gider girmez sağ görüşlü yaklaşık 80 erkek öğrenci bize saldırdı. Yumruk ve tekme atmaya çalıştılar. Kadınlar olarak yanımızda biber gazı taşıyorduk. Bu gazlarla onları püskürttük. Daha sonra çevik kuvvet geldi ve araya girerek bizi ayırdı. Basın açıklaması yapmamıza izin vermediler. Okuldan çıkartıldık. Kampüste erkekler de darp ediyor. Kızlar beyaz elbise giydiği için, sağ görüşlü erkekler bizi tokatlıyor. Saçı uzun ve küpe takanlar, kız arkadaşına sarılan erkekler uyarı alıyor. Kahkaha atan kadınlara küfür ediliyor. Ancak bunlara karşı herhangi bir şey yapılmıyor. Gençler ve kızlar olarak bunlara karşı çıkıyoruz.”

gazi üniversitesi olayları

Bir yorum bırakın