Dünya Liderlerinden Paris Saldırısı Tepkileri

0
1215

120’den fazla insanın hayatını kaybettiği Paris saldırılarının ardından, dünya liderleri destek mesajlarını yayınlamaya başladı. Saldırıyı sert bir dille kınayan liderler, Fransa’nın yanında yer aldıklarını sözlerine eklediler.

OBAMA: TÜM İNSANLIĞA SALDIRI

ABD Başkanı Barack Obama, Paris’teki saldırıların “masum sivillere korku vermeye yönelik çirkin bir teşebbüs olduğunu” belirterek, “Bu sadece Paris’e yönelik, Fransa halkına yönelik bir saldırı değil, paylaştığımız tüm insanlık ve evrensel değerlere karşı bir saldırı. Fransa halkı ya da onların savunduğu değerler üzerinde korku saçabileceklerini düşünenler yanılıyor. Bu teröristleri adalet önüne çıkarmak ve halklarımızın yakasını bırakmayan her türlü terör şebekesinin peşine düşmek için Fransız halkı ve dünya genelindeki uluslarla birlikte çalışma yolunda gereken her şeyi yapacağız”

KERRY: DÜNYA MODERN FAŞİZMİ YAŞIYOR

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry: “Bu insanlara söyleyebileceğimiz tek şey, yaptıkları bizim kararlılığımızı pekiştiriyor. Hepimiz karşılık vereceğiz” diyen Kerry, “saldırıların, Suriye krizinin çözümü için Avusturya’nın başkenti Viyana’da toplanan diplomatları sorunun çözümü için daha çok çalışmaya teşvik ettiğini” söyledi.

MERKEL: ŞOKTAYIZ

Almanya Başbakanı Angela Merkel: “Kalbim, muhtemelen bir terör saldırısı sonucu hayatını kaybedenlerin yakınları ve Paris’teki tüm insanlarla beraber. Fransa hükümetiyle irtibat halindeyiz ve kendilerine Almanya’daki insanların Fransa ile dayanışma içerisinde olduğunu ilettik” ifadelerini kullandı. “Almanlar, Fransız halkıyla birlikte ağlıyor. Avrupa değerlerini korumak adına Fransızlarla birlik halindeyiz. Faillerin ve destekçilerin yakalanması ve bu teröristlere karşı ortak mücadele için her şeyi yapacağız” diyen Merkel, Bakanlar Kurulu’nu acil toplantıya çağırdı.

CAMERON: SARSILDIM

İngiltere Başbakanı David Cameron, Twitter hesabından, “Paris’te bu gece meydana gelen olaylarla sarsıldım. Düşüncelerimiz ve dualarımız Fransız halkıyla. Yardım için elimizden geleni yapacağız” mesajını paylaştı.

PAPA FRANCIS: DUA EDİYORUM

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, İtalyan Katolik televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Paris saldırılarını kınayarak, “sarsıldığını” söyledi. “Bu insani değil. Böyle bir şeyin hiçbir gerekçesi olamaz” diyen Papa, kurbanlar, aileleri ve tüm Fransız halkı için dua ettiğini de sözlerine ekledi.

PUTİN: FRANSA HALKININ YANINDAYIZ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ise saldırılardan derin üzüntü duyduğunu bildirdi. Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ve Fransa halkının yanında olduğunu belirtti.

RENZİ: BARBARLIĞA KARŞI TEPKİ GÖSTERECEĞİZ

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, “İtalya, Paris’teki kurbanlar için ağlıyor. Fransız kardeşlerinin acısını paylaşıyor. Kalbinden vurulan Avrupa, barbarlığa karşı tepki göstermeyi bilecektir. Avrupa’daki, Paris’teki menfur saldırı karşısında Fransız kardeşlerimizle birlikteyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, “Terör olayları dolayısıyla üzüldüm ve şoke oldum. Ben ve tüm Kanadalılar ölenlerin ailelerine ve yakınlarına en derin taziyelerimizi iletiyoruz. Kanada bu karanlık günlerinde Fransa halkının yanındadır. Fransa’nın talep edeceği her türlü yardımı sağlayamaya hazırız. Bu korkunç ve anlamsız eylemleri önlemek için uluslararası toplumla yakın işbirliği içinde çalışmaya devam edeceğiz. Dualarımız Fransız halkıyla ve onların kayıplarının yasını birlikte tutuyoruz” dedi.

ERDOĞAN, Fransa Cumhurbaşkanı HOLLANDE ile görüştü:

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Paris’teki terör saldırılarıyla ilgili olarak Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile bugün bir telefon görüşmesi yaptı.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Erdoğan, öğle saatlerinde yaptığı görüşmede Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’a taziyelerini iletti.

Paris’teki saldırılarından dolayı derin üzüntü duyduğunu belirten Erdoğan, hayatlarını kaybedenlerin ailelerine sabır ve başsağlığı, yaralılara da acil şifa dileğinde bulundu.

NATO: BİRLİK HALİNDEYİZ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Bu gece Paris’te yaşanan dehşet verici saldırılardan dolayı derinden şoka uğradım. Düşüncelerim mağdurların aileleri ve Fransa halkıyla beraber. Terörizme karşı mücadelede güçlü ve birlik halinde duruyoruz. Terörizm demokrasiyi asla mağlup edemeyecek” değerlendirmesinde bulundu.

ÇİN’DEN KINAMA

Çin, Fransa’nın başkenti Paris’te meydana gelen saldırıları şiddetle kınadı. Çin Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesinden Sözcü Hong Ley tarafından yapılan yazılı açıklamada, Paris’te gerçekleşen terör saldırılarının şiddetli kınandığı ve olaydan dolayı derin şok içinde oldukları ifade edildi.

Açıklamada, hayatını kaybedenler için taziyelerin bildirildiği, yaslı ailelerin ve yaralıların acılarını içten paylaşıldığı belirtildi. Açıklamada, Pekin yönetiminin, terörle mücadelenin yanı sıra ulusal güvenlik ve istikrarın korunmasında Fransa’yı desteklediği de kaydedildi.

paris saldırısı

SUUDİ ARABİSTAN: DAHA FAZLA ÇABA GÖSTERİLMELİ

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Paris’teki terör saldırıları kınanarak, “Dünyanın her yerinde güvenlik ve istikrarı hedefleyen bu tehlikeli ve yıkıcı teröre karşı uluslararası toplumun bir olup daha fazla çaba göstermesi gerekir” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, saldırının hiçbir şekilde insani ve ahlaki değerlerle bağdaşmadığı kaydedildi.

Ürdün Hükümet Sözcüsü ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Mumani’nin, yaptığı açıklamada, Fransa hükümetine ve saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dileklerini ileterek, “İnsanlık dışı, alçakça terör saldırılarını şiddetle” kınayarak, uluslararası toplumun terörün finans kaynaklarının kesilmesi ve ona karşı durulması için yardımlaşma çağrısında bulundu.

Katar Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılana yazılı açıklamada, “Güvenlik ve istikrarı bozmayı hedefleyen ve hiç bir insani değerlerle bağdaşmayan Paris’teki terör saldırılarını şiddetle kınıyoruz” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, saldırıda ölenlerin yakınlarına taziyede bulunularak, Katar’ın Fransa halkı ve hükümeti ile dayanışma içinde olduğu kaydedildi.

MISIR, KUVEYT VE FAS DA KINADI

Mısır Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan yazılı açıklamada, “Fransa halkına ve hükümetine ölenlerin ailelerine ve yakınlarına en derin taziyelerimizi iletiyoruz. Din ve sınır tanımayan teröre karşı Fransa halkının yanındayız” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, ayrım yapmadan dünyanın çeşitli yerlerinde güvenlik ve istikrarı hedefleyen bu teröre karşı uluslararası çabanın birleşmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah da saldırıyı şiddetle kınayarak, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’a başsağlığı telgrafı gönderdi.

Fas resmi ajansı MAP’ın haberine göre, Fas Kralı 6. Muhammed, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ve Başbakan Manuel Valls’e başsağlığı telgrafı göndererek, Paris’te yaşanan silahlı ve bombalı saldırılardan derin üzüntü duyduğunu, şahsı ve Fas halkı adına Fransa’nın yanında olduğunu belirtti.

 

 

Bir yorum bırakın