Dünya Yeniden Mi Şekillenecek?

0
1001

Son yıllarda sıcaklıkların 3 derece artması nedeniyle Antarktika’da her yıl milyarlarca ton buzul eriyor.

İklim değişikliğiyle ilgili çalışmalarda bulunan uzmanlar, Antarktika’da eriyen buzulların dünyayı yeniden şekillenebileceğini ileri sürüyor. Son 50 yılda artan sıcaklıkların böyle bir sonuç doğuracağını söyleyen uzmanlar, ısınmanın artık geri döndürülemez bir noktada olduğunu belirtiyor.

iklim_değişikliği

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) uydu hesaplamalarına göre son dönemde yılda 130 milyar ton buz denize karışıyor. Bu, 102 katlı 356 bin Empire State binasına ya da 1.3 milyar olimpik havuza eşit bir rakam.

İklim değişikliğinin Antartika’daki rüzgarın şeklini değiştirdiği, sıcak suyun kuzeye, Batı Antarktika buzulunun altına yöneldiği, bunun da erimeyi hızlandırdığı belirtiliyor.

Bugünkü şartlarda okyanuslar yılda 0.3 milimetre kadar yükselecek. Erime, bazı uzmanların tahmin ettiği gibi durdurulamazsa, deniz seviyesindeki yükseliş hızlanacak.

En kötü senaryoya göre, deniz seviyesindeki artışın yüzyıl içinde 3 metreyi bulabileceği belirtiliyor. Bunun gerçekleşmesi durumunda New York ve Çin’in Guangzhou gibi ünlü kıyı kentleri her yıl 1 trilyon dolarlık sel zararıyla karşı karşıya kalacak.

Uzmanlar, dünyanın kaderinin buzullardan erime hızına bağlı olduğuna ve iklim değişikliğini önleyecek adımların gecikmeden atılması gerektiğine dikkat çekiyor.

 

Bir yorum bırakın