e-Kayıt ile Yaklaşık 100 Milyon Lira Tasarruf Sağlandı

0
1175

311 bin öğrencinin yararlandığı üniversitelere e-kayıt uygulamasıyla yaklaşık 100 milyon liralık bir tasarruf sağlandı.

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu, uygulamadan kayıt yapabilecek 514 bin 622 öğrencinin yaklaşık yüzde 61’ini oluşturan 311 bin 329’u yararlandığını hatırlattı.
Çavuşoğlu, e-kayıttan yararlanmayan yüzde 39’luk bölümün bir kısmının bulunduğu şehirdeki üniversiteye bizzat giderek kayıt yaptırdığını tahmin ettiklerini anlattı.

Öğrencilerin kayıt yaptırmak için en az bir veli ile üniversitenin bulunduğu şehre gittiğini dile getiren Çavuşoğlu, “Bu şekilde düşünürsek 622 bin kişinin kayıt için başka bir ile gittiğini söyleyebiliriz. Bir kişinin gidiş dönüş yol parası ve yemeğe bugünkü şartlarda minimum 120 lira harcadığını varsayıyoruz. 622 bin kişi yaklaşık 75 milyon lira ediyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Çavuşoğlu, “Konaklama ve daha fazla veli ile gidildiği düşünüldüğünde rakamın 100 milyon liranın çok çok üzerinde olacağı ortadadır. Biz, önceki yıllardan edindiğimiz tecrübelerden hareketle minimum şartları konuşuyoruz. Öğrencilerin sadece bir kısmının birden fazla veli veya arkadaş ile kayıt yaptırmaya gittiğini de düşünürsek YÖK’ün e-kayıt uygulaması sayesinde 100 milyon lira tasarruf sağlanmıştır” diye konuştu.

“YÖK olarak öğrenci ve velilerimizin hayatlarını kolaylaştırmaya çalışıyoruz”

Çavuşoğlu, bilişim teknolojilerinin günlük hayatta kullanılmasının yansımalarının ne kadar büyük olduğunun bu uygulamayla görüldüğünü kaydederek, şu ifadeleri kullandı:
“YÖK olarak öğrenci ve velilerinin hem hayatlarını kolaylaştırma hem de potansiyel harcamalarını azaltma bağlamında katkı verecek uygulamaları hayata geçirmeye devam edeceğiz. Bu çerçevede öğrencilerimizin ve velilerinin kullanmasını teşvik ettiğimiz bilişim uygulamaları içerisinde yine e-devlet kapısı üzerinden elde edilebilecek olan öğrenci belgesi (e-öğrenci) ve yine yakında uygulaması başlayacak olan Diploma Sorgulama Sistemi (e-diploma) hayatı kolaylaştıracak uygulamalar içerisinde sayılabilir. E-diploma sistemi diplomanın aslı olmadan da kişilere mezuniyetini resmi olarak ispat etme imkanı sağlayacak.”
“Uygulama sayesinde bürokratik işlemler de azaltıldı”

Çavuşoğlu, kayıt sırasında istenilen belgelerin toplanmasının da öğrenci için vakit aldığını ve bürokraside yoğunluğa neden olduğunu belirterek, uygulama sayesinde kağıt israfı ve sahteciliğin azaltıldığını, bürokratik işlemlerin azaltıldığını, üniversitelerin ve bu işlerle uğraşan memurların iş yükünün hafifletildiğini aktardı.

Üniversitelere e-Kayıt Uygulamasına Katılım Oranı Yüzde 61

 

Prof. Dr. Çavuşoğlu, “Sayıları hızla artan üniversitelerin pek çok bürokratik yükten kurtulması ve bu bürokrasiyi gerçekleştiren kamu görevlilerinden bu yükün alınması yapılan bu hizmetlerin kamu için ne kadar değerli olduğunu ayrıca ortaya koymaktadır” diye konuştu.

Bir yorum bırakın