Eczacılık Fakülteleri İçin Baraj Uygulaması Başlayabilir

0
1381

İstanbul Eczacı Odası ve Eczacılık Fakültesi Dekanlar Konseyi, 2016-2017 akademik yılından itibaren eczacılık fakültesi için başarı sırası barajı getirilmesini önerdi. Aşağıda öneri metninin tamamı yer almaktadır.

Eczacılık Fakülteleri Dekanlar Konseyi Çalışmaları Hakkında

Bilindiği üzere; 12 Nisan 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan “Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik”le birlikte eczane açma kriterleri değişmiş, ilçe sınırları içindeki en az 3500 kişiye bir eczane ile kısıtlandığı gibi yerleştirme puanı şartı da yürürlüğe girmiştir.

Ayrıca, Sağlık Bakanlığı’nın 2023 yılında ülkemizde 31.300 eczacı ihtiyacına karşın 39.400 eczacı arzının olacağına yönelik yaptığı değerlendirme, 7 yıl sonra 8000 eczacının istihdam sorunu yaşayacağını devlet verileriyle ortaya koymaktadır.

Sayıları hızla artan Eczacılık Fakülteleri ve öğrenci kontenjanları gözönüne alındığında, yeni fakülte açılmasının önüne geçilmesi ve öğrenci kontenjanlarının azaltılarak eczacılıkta taban puan uygulamasına geçilmesi, mesleğimizin geleceği açısından bir gerekliliktir.

hemsirelik

Bu doğrultuda Eczacılık Fakülteleri Dekanlar Konseyi’nin “Eczacılık Fakülteleri Yükseköğretime Giriş Başarı Sırası Belirleme Raporu” ve “Eczacılık Fakültelerinde Eğitime Başlamak İçin Asgari Ölçütler” başlıklarında yürüttüğü çalışmalar, ülkemizdeki yükseköğretim sistemini planlayan ve yapılandıran tüm kesimlerce dikkate alınmalıdır.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK Başkanvekilleri Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu, Prof. Dr. Yavuz Atar ve YÖK Akademik Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu’na yazı yazarak Dekanlar Konseyi’nin söz konusu çalışmalarını desteklediğimizi ve bu çalışmalardaki önerilerin mesleğimizi bekleyen istihdam ve nitelikli eğitim sorunlarına karşı ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğini belirttik.

Ayrıca gelecekte mesleğimizi bekleyen istihdam sorununa yönelik çözüm önerilerimizi ve Dekanlar Konseyi’nin konu hakkındaki çalışmalarını tüm basın kuruluşlarıyla paylaştık.

Bu vesileyle, önemli çalışmalarından ve emeklerinden ötürü Eczacılık Fakülteleri Dekanlar Konseyi’nin tüm değerli üyelerine teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla…

Bir yorum bırakın