Ege Üniversitesi’nde 38 Gözaltı

0
1224

Ege Üniversitesi kampüsünde Yabancı Diller Bölümü ek binasını işgal eden öğrenciler. Öğrenciler eylem yapma haklarına engel olunduğunu, açıklama yapılmadan şenliklerinin iptal edildiğini ve polis baskısına maruz kaldıklarını belirtti. 

Çevik Kuvvet ekipleri saat 01.00 sıralarında gruba müdahale etti.
Müdahale sırasında Çevik Kuvvet ekiplerine bir helikopter de havadan destek verdi.
Polisin geldiğini gören bazı öğrenciler binanın çatına çıktı.
Çatıya çıkan öğrenciler polise kiremit atarken polis gruba biber gazıyla müdahale etti.
Çatıdaki öğrencileri indiren ve binayı boşaltan polis müdahale sırasında 38 kişiyi gözaltına aldı.
Müdahale sırasında bir öğrenci yaralanırken İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya’nın da okula geldiği öğrenildi.

Ege Üniversitesi yerleşkesindeki yabancı diller bölümü ek binasını işgal eden 38 öğrenci gözaltına alındı, 1 kişi yaralandı.

Ege Üniversitesi Rektörlüğü’nün Soma’daki maden faciasının “katliam” olduğunu kabul etmesini isteyen, üniversitede polis baskısı olduğunu savunan ve yabancı diller bölümü ek binasını işgal eden gruba operasyon düzenlendi.

2013 Ege Üniversitesi

Polis helikopterinin de havadan destek verdiği operasyonda, çok sayıda çevik kuvvet polisi, Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) ve “akrep” diye tabir edilen araçlarla yerleşkeye geldi.

Polis ekipleri, öğrencilere binayı boşaltmaları uyarısında bulundu. Kapıları kilitleyen, sandalye ve masalarla barikat kuran öğrencilerin taş ve çatıdaki kiremitleri atarak karşılık vermesi üzerine polis, binanın bir penceresinden içeri girdi. Yaşanan arbede sonrası ismi öğrenilemeyen 1 kişi yaralandı, 38 öğrenci gözaltına alındı. Gözaltı işlemleri bitinceye kadar öğrenci ile basın mensuplarının yerleşkeye girişine üniversite yönetimi tarafından izin verilmedi.

İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya’nın da olay yerine geldiği öğrenildi.

Ege Üniversitesi yerleşkesindeki yabancı diller bölümü ek binası, bir grup öğrenci tarafından işgal edilmiş, öğrenciler Ege Üniversitesi Rektörlüğü’nden taleplerini içeren bir yazıyı binaya asmıştı.

Bir yorum bırakın