Eğitim Fakültelerine Giriş Sistemi Değiştirilecek

0
1195

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile YÖK eğitim fakültelerine sadece alanda başarılı öğrencilerin girebilmesi için yeni bir çalışma yürütmekte. Öğretmen yetiştiren fakültelere öğrenci seçimi, yetiştirilmesinin yanı sıra öğretmen adaylarının istihdam edilmesi sürecini içine alacak bir model geliştirilecek. Öğretmenlerin girdiği alan bilgisi testinin kapsam ve içeriği de yeniden düzenlenecek.

Yeni Öğretmenlik Sistemi:

ogretmenBu yılın sonuna kadar öğretmen yetiştiren fakültelere öğrenci seçimi, yetiştirilmesi, öğretmen adaylarının istihdam edilmesi sürecini içine alacak bir sistem model geliştirilecek. Bunun için uluslararası öğretmen yetiştirme politikalarının belirlenmesi ve öğretmen yetiştiren kurumların yeniden yapılandırılması konulu kongre düzenlenecek. Bu kongreye yerli ve yabancı uzmanlar katılacak. Katılımcılar arasında MEB’in yanı sıra Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nden (ÖSYM) yetkililer ile akademisyenler bulunuyor.

Öğretmenlik alan bilgisi testi:

Bu yıl ilk kez öğretmenlik alan bilgisi testiyle ilgili 2 günlük çalıştay düzenlenecek. Bu çalıştayda nitelikli ve başarılı öğretmenlerin seçimine yönelik öğretmenlik alanının genel özelliklerini kapsayacak şekilde bilişsel ağırlıklı ve psikomotor becerilerin ölçülmesine yönelik soruların nitelikli hale getirilmesi, alan bilgisi testinin kapsam ve geçerliliğinin artırılması konuları ele alınacak. Hazırlanacak performans, sınav sistemi ve soru mantığı ile daha nitelikli ve başarılı öğretmen adaylarının seçimi sağlanacak.

HaberTürk

Bir yorum bırakın