Ehliyet Değiştirme Bedeli 101 TL

0
1320

TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşülen torba kanun teklifinde Ehliyetlerin değiştirilmesine ilişkin bir madde var. Maddenin içeriğine göre 24 milyon sürücüden her biri , ehliyetini değiştirirken ”’Değerli kağıt bedeli” ödeyecek. Bu ücret 101 TL olacak.

Ayrıca kanun teklifinde Sürücü belgelerinin ömür boyu kullanılamayacağı ve 5 – 10 yıllık periyotlarla yenileneceği belirtiliyor.. Yenileme sırasında sürücünün sağlık durumu kontrol edilecek. Ehliyet sahibi olan ancak daha sonra sağlık sorunu yaşayanlara yeniden ehliyet verilmeyecek.

Güncelleme: “Torba Kanunu” teklifinde 101 lira olarak düzenlenmesi tepki toplayan ve Maliye Bakanı Şimşek’in “gözden geçirileceğini” açıkladığı ehliyet yenileme bedeli 15 liraya düşürüldü.

Kanun teklifindeki maddeye göre, 24 milyon sürücü ehliyetini değiştirirken trafik harcı vermeyecek. Ancak ”Değerli kağıt bedeli” ödeyecek. Bu miktar 2013 yılı için 101 lira olarak tespit edildi. Böylece Maliye 24 milyon sürücünün her birinden yeni ehliyet için 101 lira alacak.

ehliyet sınav tarihleri 2013

Bir yorum bırakın