Ek Yerleştirmeler İçin Boş Kalan Üniversite Kontenjanları (2012)

76
10820

ÖSYS Üniversite yerleştirmelerinin yapılmasının ardından boş kalan kontenjanlar ÖSYM tarafından belirlenecek ancak ÖSYM yayımladığı istatistiklerle ek yerleştirmeler için boş kalan bölüm ve üniversiteler hakkında ipucu veriyor. LYS yerleştirme sonuçlarına göre tercih yapan 1.895. 479 kişiden 865.482′si üniversiteye yerleşti. 80 bin 228 kontenjan ise boş kaldı. Konunun devamında bölümlere göre boş kalan kontenjanları görüntüleyebilirsiniz. Kontenjan ve Yerleşen Aday sayılarını karşılaştırınız.

NOT: Kontenjanlar belli olmuştur. Tablo yenilenmiştir, 2012 EK yerleştirme kılavuzunu görüntülemek için tıklayınız.

2013 yılı yerleştirmeleri için 109 bin boş kadro bekliyoruz. Buraya tıklayınız.

2012 Ek Yerleştirmeleri Boş Kalan Üniversite Kontenjanları

 


Genellikle boş kalan kontenjanlar şu bölümlerden:
 
Özelikle Fen Edebiyat Fakültelerinin fizik ve kimya bölümleri yarı yarıya boş kaldı. Astronomi ve Uzay Bilimleri, Alman Dili ve Edebiyatı, Su Ürünleri Mühendisliği, Orman Mühendisliği ve Biyoloji de kontenjan dolduramadı

 • Başta kalan 80 bin kontenjanından ayrı olarak 24 bin kişi yetenek sınavıyla üniversitelere alınacak.
 • Önlisans bölümleri için toplam 31 bin kontenjan olacak.

76 YORUMLAR

  • öyle zaten bu liste kontenjanlara ne kadar öğrencinin kabul edildiğini gösteriyor. kayıt dönemlerinin ardından kayıt yaptırmayanlar da eklenecek bu boş kontenjanlara ve daha sonra tam liste açıklanacak. Konunun girişinde bunu belirttik..

 1. türk hava kurumu üniversitesi yeni açıldı fakat listede bulamadm..ucak mühendisliğinde acık kalıp kalmadığnı merak ediyorumda yardımcı olur musunuz.??

  • Uçak mühendisliği tamamen doludur. Bu kesinleşmiş liste değil uyarımızı okuduysanız. Bu yerleştirmeler sonrası boş kalan kontenjanların ilk halidir. Kazanıp başvurmayanlar da eklenecek bu listeye. Facebook sayfamızdan asıl listeyi takip edebilirsiniz. Bu ayın sonlarına doğru yayınlanacaktır. http://www.facebook.com/GriBilge

  • Çok fazla soru var Ek kontenjanların tarihi ile ilgili. Biz açıkcası geçen sene olduğu gibi Ek yerleştirme kılavuzunun 2012 Eylül ayının son haftasında yayımlanmasını bekliyoruz. Tarih kesin tarih değildir, 1 haftalık bir sapma olabilir. Tam tarih belli olduğunda sayfaya ekleyeceğiz.Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz haberler için.

  • açıklamayı neden okumuyorsunuz, bu liste boş kalan kontenjanları gösteriyor. buna kayıt yapılanlar da eklenecek, fikir vermesi açısından ekledik ama kimsenin uyarıyı okudugu yok.

  • Aşağıdaki tabloda yer alan kontenjanlar kesin olarak açıklanmış boş kontenjanlar değildir! Bu kontenjanlar ilk tercihlerini yapanların yerleştirildiklerini yerleri gösterirken, boşta kalan bölümleri de gösterir. Bu listeye kazanıp da kayıt olmayanlar da eklenecektir.

 2. Ben meslek lisesi çıkışlıyım bu sene mezun oldum üniversiteye yerlestim ama bazı sorunlar yüzünden kayıt yaptıramadım sınavsız geciş hakkımı kullanarak ek tercih yapabilirmiyim çok önemli lütfen cevaplayın.

 3. İlk tercihimde gazi işletme ve daha biçok yerin işletmesi geliyodu bende işletmeye gitmeyi istiyodum ama bazı sebeplerden dolayı sınıf öğretmenliği yazdım yerleşemedim ek tercihlerimi yapıp işletmeye gitmeyi çok istiyorum.. tabloda yer alan kontenjanlar kesin olarak açıklanmasa bile görünüşe göre işletmede boş kontenjan yok.. tahmini bilgilerinize görede olsa ek tercihte işletmeye yerleşebilir miyim yardımcı olursanız sevinirim.

  • o bölüme yerleşip kayıt yaptırmayacak olanların sayısına ve diğer başvuranların puanlarına göre değişir. bir şey söylemek zor.

  • merhaba, elbette kontenjan olacak, ek yerleştirme kılavuzunu bekleyiniz. Sol üst köşedeki facebook sayfamızdan gelişmeleri takip edebilirsiniz.

 4. Arkadaslar…ek yerlestirme klavuzu ne zmn yayinlanacak ve ek yerlestirme basvurulari ne zmn baslayacak??..bununla ilgili birsey bilen varsa bilgilerini paylassa iyi olur…bilgilerinize..

 5. merhabalar…ben ilk tercihimde yerleşemedim fakat ek tercihlerden özel kıbrıs okul öncesi ve sınıf öğretmenliği istiyorum sizce gelir mi kontenjan acıgı var ise..birde ek tercihlerde puan mı esas alınıyor yoksa sıralamamı yardmcı olursanız çok sevinirim…

  • ikisi de önemlidir ama puan daha önemli. kıbrıs okullarında açık var bildigim kadarıyla, kılavuz yayımlanınca tam kontenjanı görebilirsiniz.

 6. Merhaba ben bu sene ilk yerlestirmede kazanamadim ve istedigim bölümü bir puanla kacirdigimi ögrendim eger bir bosluk olursa istedigim bölümde yerlesme sansim var midir yoksa puanimin yetmesimi gerekiyor illaki cevaplarsaniz sevinirim tesekkur ederim.

 7. Ama 2011 kilavuzda ek yerlestirmede yazmam yazdigim bolume en son giren kisiden dahada yuksek bir puan almam gerektigi yaziyor bu bir engel degil midir yani kisacasi puanim 477 istedigim bolumun taban puani bu sene 478 olmus

 8. merhaba benim bi sorum olacaktı mesela bi bölüm 370 le almış ek yerleştirmede 369 puanda biri tercih etse gelmez mi taban puanları düşmeyecek mi ?

 9. merhaba, ben sadece ygs sınavına giriş yaptım açıköğretim istediğim için ama tercihleri işimden dolayı yurtdışından olmamdan dolayı kaçırdım. 4 yıllık üniversite tercih etmem gerekiyor. bu ek tercih döneminde bende tercih yapabirim değil mi? bir de 4 yıllık üniversitelerde ek kontenjan durumu tahmini olarak ne olur bilgilendirirseniz sevinirim.

 10. İyi günler bu ben lıse cıkıslıyım bu sene mezun oldum ve 112 acılım ek yerlestırmede yerlesmek ıstıyorum yatay gecısıme ama nasıl yapacağm bılgılendrrmısnz

 11. merhaba ben iktisat istiyorum ikinci tercihlere kaldım çünkü ilk terchte iktisat yazmamıstım. neyse puanlarım hmen hemen heryere yetiyor marmara iktisat ege iktisat gibi büyük yrler hariç. simdi iktisata baktmta tablodan mesela diyorki kontenjan 57 yerlesen aday 57. yani bu oraya hic alnmayacagınımı gösyteriyor. iktisatın hepsi oyle. hiç boş yer yokmu demek anlamadım tercihleri yaparken onlaramı dikkat etmeliyiz?lütfen bilgi…

 12. yani bizde biliyoruz klavuzda acıklanacagıı hiç yardımcı olmuyorsunuz.en aznndan diyebilirsinizki gecen sene iktisatta bos vardı veya yoktu. şu kadar bos vardı . gecen seneleri örnek göstererek bize yol gösterebilirsiniz . veya ihtimallerle konusp fikriniizi söyleyebilirsiniz . size ssorulan her soruya ”klavuzda yayımlanacak bekleyin” diyorsunuz o kadarın ı bizde biliyoruz bize ihtimalleri ve gecen seneki istatistikleri söyleyin bilgi verin. şuan yaptıgınız bir işimize yaaramıyor biliyoruz o kadarını:!!!!!

  • kontenjanların nasıl belirlendiğinden habersizsiniz sanırım. universitede bir bölümü kazanıp kayıt yaptırmayanlar, + tercihlerden sonra açılan bölümler ek yerleştirmede boş kontenjana sahip olacak yani sizin benden isteğiniz, kimin üniversiteyi kazanıp, kayıt yaptırmadığını onca üniversite içinden söylemem. böyle bir şey mümkün müdür sanıyorsunuz ? bu stabil bir istatistik mi ki geçen senelerle aynı olsun. neyle neyi satın almaya çalışıyorsunuz.

   konuyla ilgili ek açıklamalar zaten konu içinde yer alıyor: bkz: “Genellikle boş kalan kontenjanlar şu bölümlerden: Özelikle Fen Edebiyat Fakülteleri…”

   ayrıca sayfanın sol üst köşesinde açıklanan kontenjanlar mevcut: http://www.gribilge.com/universitelerin-ek-yerlestirme-kontenjanlari-2012

   bunları okumuyorsanız görmüyorsanız yapabileceğimiz bir şey yok.

   cevabı beğenmiyorsanız başka yerde arayın, araştırın, rehberlere sorun. bir sürü aynı tip ek yerleştirme sorusuna rağmen bir şeyler yazıp cevaplamaya çalışıyoruz. bunun karşılığında aldığımız is şu yazdıklarınız işte. çok teşekkürler.

 13. herkes stresli su günlerde benim demek istedigim bize ihtimallerle knsp biraz olsa soru işaretlerini gidermeniz . tabiki gecen senenin aynısı olmayacak olamazda ama biz gecen sene hakkında bilgi edinirsek bu sene olma ihtimalide war. tam bi r aydır ek tercihleri bekliyoruz simdi diyeceksiniz suc bendemi falan ama sorularma cevap hep klavuzu bekleyin. bana mesela desenizki gecen sene iktisattan şu kadar kişi alındı yine bir bilgi sahibi olacagım ama yok. neyse tsk. ediyorum size. o dediklerinizin hepsinide okudum sayfanızdan . sağoln

 14. Genel kontenjan boş kontenjan oluyo değil mi? bide sormak istediğim bise daha boş kontenjan listesinin son hali bu değil mi değişiklik olur mu önümüzdeki günlerde?? çok sormuş olucam ama son sorum özel koşul ve açıklamaları nerden öğrenebilirim?

 15. merhaba gri bilge. benim tm1 puanım 265 iktisat istiyorum sencce gelirmi? klavuzda gelen yerler var balıkesir i.ö . zonguldak i.ö kütahya bilecik w.s… ama korktugum mesela balıkesir 9 kişi alıyor kütahya 4 zonguldak 4 …. hepsini iktisat yazacagım sence cıkarmı?

 16. iyi gunler ben acık öğretım 4 yıllık calısma ekonomısıne yerlestım yalnız kayıt yapmadım eklerden normal bı bölum tercıh edebılırmıyım cewaplarsanız sewınırım

 17. ilk yerleştimede tercih yaptım gelmedi ek yerleştirmede de gelmedi fakat 10 kişi boş kontenjan var gitmek istediğim bölümde özelden gidebilirmiyim

 18. ben bu yıl mezun oldum ilk tercihimi yaptım ama korkuyorum gelmez diye ikinci tercih yaptıgımda gelme olasılığı yüksek mi ikinci tercih yapanlar genellikle yerleşti mi lütfen cevaplar mısınız ?

 19. şiwdi edebiyat listede tamamen dolu gözüküyor onlar ne kadar boş kalabilirki 68bindim iö yazmadım kaldım böle şimdi ek yerleştirmelerdede hep doldu ne yapcam ya

 20. lys ts2 puanım 270. 2012 edebıyat taban puanlarını goze alarak edebıyat tercıh yaptım cogu yer garantıydı fakat yerlesemedım 100 bınden yukarı olanlar edebıyat tercıh yapmasın dıyolar ben 200 bındeyım ne yapcagımı bılmıyorum tarıh bolumunu secmeyın dıyolar ne yapmam gerekıyor sasırmıs bı durumdayım 🙁

 21. Merhaba .
  Ek yerleştirme formunu doldururken nelere dikkat etmemiz gerekiyor. ?
  Bir de mesela Marmara üniversitesi Türk dili edebiyatı (İÖ) 340. puan benimki ise 288 . Ek yerleştirme de yazsam gelir mi ? Gelme olasılığı nedir ? Lütfen cevap verin , çok önemli . Şimdiden teşekkürler.

 22. merhaba ece. benim ts2 puanım 336 idi. bn tercih verirken geçen senenin puanlarina göre yaptim. dolayisi ile boşta kaldim. sadece on tercih hakkimi kullanmistim. yani anlayacağın neyin nası olacağı belli degil ama sen yine de yaz. ama gelme olasılığı : %25 onuda söyleyeyim.

 23. benım sorunum şu: ben bu yıl mezun oldum ıkı yıllık hakkımı kullanarak univertsye yerleşöek ıstedım ama ılk hakkımda olmadı /25 / 50 burslu yerleri ek tecihte yazsam kesın tutar mı ? . bir bilginiz var mı

 24. Meraba. Bu sene mezun oldum sınavsız gecis hakkımı kullanarak tercih yaptım fakat başka bi şehir de hi yer çıktı ben kayıt yaptırmazsam ek tercihe başvuru yapabilir miyim lütfen cevaplayın .

Bir yorum bırakın