Ekonomisi Sarsılan Ailenin Çocuklarına “Burs Sigortası”

0
938

Çocukların eğitim masraflarının günden güne katlanarak artması sebebiyle, günümüzde birçok aile çocuklarını okutabilme kaygısı taşımakta. Çocuklarının kaliteli eğitim almasını ve bunun maddi sebebepler dolayısıyla kesintiye uğramaması için “burs sigortası” uygulaması başlatılıyor.

Mapfre Genel Sigorta ve Kuzey Sigorta Acenteliği A.Ş tarafından geliştirilen ortak bir proje olan ‘Burs Sigortası’ ile gelecek kaygısının sona erdirilmesi hedefleniyor. Ailenin geliri kesintiye uğradığında çocuğun eğitim masrafları ve bütün ihtiyaçları ‘Burs Sigortası’ tazminatıyla karşılanacak.

‘Burs Sigortası’, çocuklarının eğitimini sağlayan velilerin, çocukların eğitim hayatı süresince vefatı, kaza ve hastalık sonucu maluliyeti ve velilerin çalıştıkları iş yerlerinde işlerine son verilmesi ya da iflas durumlarında devreye giriyor. Gerek eğitim gerek diğer masrafları karşılanamaz hale gelen öğrencilerin poliçe süresince yıllar boyu tüm masrafları sigorta tarafından ödeniyor. Çocuğun ve ailenin, yıllarca geleceğini garanti altına alan sigorta sistemi artık Türkiye’de de uygulanmaya başlıyor.

Tek seferde veya Taksitle Ödeme İmkanı Sunuluyor

Örneğin, 20 bin TL ve 10 yıllık poliçe alan 35 yaşında bir veli 36 taksitle 2.400 TL ödüyor. Aylık ödemesi 67.5 TL’ye denk geliyor. Velinin herhangi bir hastalığından dolayı poliçenin 4’üncü yılında iş gücünü kaybetmesi durumunda, poliçe üzerinden sigorta şirketi 4’üncü yıldan başlayarak 20 bin TL olarak her yıl 10’uncu yıl sonuna kadar ödemede bulunuluyor. Aynı veli çalıştığı işten çıkartılırsa son aldığı brüt maaşı iş bulana kadar, en fazla 12 ay süreyle, poliçe kapsamında aylar itibari ile sigorta şirketinden tahsil edebiliyor.

‘Burs Sigortası’ ile 35-45 yaş aralığındaki beyaz yakalı çalışan kesim hedefleniyor. Sigortayı yaptıranlar ödemeleri bir peşin 36 taksitle ödeyebiliyor. Fakat veli isterse primlerini tek seferde ya da 35 ay kredi kartı ile ödeyebiliyor.

Velide yaş şartı aranmıyor

Bordro ile gelir elde edenler ücretliler veya beyana tabi gelir vergisi mükellefleri ödemiş olduğu sigorta primlerini şartlar dahilinde gelir vergisi matrahından indirebilirler. Sigortalının yaşı ile sigorta süresi toplamının 70’i geçmemesi gerekiyor. Sigorta süresi minimum bir yıl olarak belirleniyor. Sigortalı poliçesini dövizle yaptığı takdirde hasar durumunda tazminatlarında döviz olarak alabiliyorlar. Burs sigortası yaptırmak için başvuruda bulunan velinin, çocuğunun yıllık eğitim, servis, yemek, okul kıyafeti vs. masraflarını hesaplayarak şirkete bildirmesi gerekiyor. Velinin yaşı, belirlediği bedel ve süreye göre bir prim hesaplaması yapılıyor. Daha sonra da isterse iki yıl içinde primleri taksitler halinde ya da tek seferde ödeyebiliyor. Prim ödeme süresi dolmadan veli işsiz kalır ya da vefat, hastalık gibi durumlar ortaya çıkarsa sirgorta şirketi tarafından çocuğunun eğitim masrafları karşılanıyor. Birinci çocuğa aylık ödemenin tamamı yapılıyor, ikinci çocuğu varsa ona ödenecek aylık ödemede yüzde 10 kesintiye gidiliyor.

öğrenci servisi

 

Bir yorum bırakın