Shoefiti: Elektrik Tellerindeki Ayakkabıların Gizemi

0
4735

İnternette dolaşırken yabancıların shoefiti diye adlandırdıkları, elektrik tellerindeki bağcıkları birbirine bağlanmış gökyüzünden düşmüş gibi görünen ayakkabı çiftleri gördüm. Bizim konfor, zevk ve gösteriş için kullandığımız ayakkabıların elbette tellerde ne aradığının bir hikayesi olmalıydı, biraz kurcaladım ve şöyle şehir efsanelerine rastladım.

Tele fırlatılmış ayakkabı olayı bazılarınca arkadaşlar arasında bir ders verme ve şakalaşma olayı olarak görülüyor. Ayakkabısı fırlatılan çocuğun tellere erişme olasılığının baya düşük olduğunu tahmin edersiniz, itfaiye’ye haber vermediği sürece ^.^

Fotoğraf: edkohler

Tele ayakkabı asma konusunda en yaygın şehir efsanesi, çete faaliyetlerine bağlanıyor. Telde görülen ayakkabı o bölgenin yerel bir çetenin kapsamında olduğunu veya önemli bir yere yakın olduğunu gösteriyor. Bu sözde önemli yer bir uyuşturucu evi olabilir.

Ayakkabı asma olayı bir geçiş’e işaret edebiliyor. Üniversiteyi bitiren gençler veya yeni evlenen çiftler bu tarz eğlenceli bir aktiviteye kurban gidebiliyor.

Bazı batıl inançlara göre (her şeyin bir batıl inancı var sanırım) evin önünden geçen tele asılmış ayakkabı, evde ölen kişinin ruhunu uzakta tutuyor. Ruhları uzak tutmak için başka şeyler de var ancak bilime yönelik sitemizde böyle şeylere yer vermeyiz 🙂

Kuş gibi

İspanya’da kuraklık dönemlerinde tellere ayakkabı asmak gökyüzünden yağmur beklendiği anlamına gelebiliyor. Kolombiya’da ise futbol maçlarında kaybedenlerin ayakkabılarını tele asması gerekebiliyor.

Son olarak ayakkabı asmanın yanında fırlatmanın da popüler hale gelen bir davranış olduğunu belirtirim. Genellikle jelibonun bile güvenlik nedeniyle içeriye sokulmadığı önemli adamların (?) konuşmalarında ayakkabı iyi bir protesto aracı olabiliyor. Akılda kalıcı olduğu kesin ancak önemli adamların refleksleri de hiç fena değil.

Cthrag

Yazar notu: Bu konuda yazılanlar bilimsel temele dayanmamaktadır. Bilgiler hurafeler ve forum muhabbetlerinden alınmıştır.

Bir yorum bırakın