En Fazla Açık İngilizce Öğretmenliğinde

0
1342

İŞKUR’un 2014 Birinci Dönem Türkiye araştırma sonuç raporuna göre, milli eğitim sektöründe en fazla açık İngilizce öğretmenliğinde yer alıyor. 2016 yılından itibaren 5. sınıfların yabancı dil sınavına çevrilecek olmasıyla bu açığın oldukça fazla artması beklenirken, MEB’in yüksek kontenjanla İngilizce öğretmen alımı yapacağını söyleyebiliriz.

İkinci sırada matematik öğretmenliği yer alıyor:

Açık iş alanında ikinci sırada ve temininde güçlük çekilen mesleklerde ilk sırada ortaöğretim matematik öğretmeni bulunuyor.

Açık iş alanı bulunan diğer öğretmenlik alanları şöyle: Türkçe yüzde 2.9, sınıf öğretmeni yüzde 2.2, ortaöğretim biyoloji yüzde 1.9, ortaöğretim kimya yüzde 1.8, ortaöğretim fizik öğretmeni yüzde 1.7.

Raporda yer alan ifadelerin bir kısmı:
“Eğitim sektöründe dershanelerin kapatılacağı yönündeki beklenti üzerine istihdamlarını azaltmayı öngördüklerini belirtmiş olup diğer eğitim kurumlarında istihdam artış öngörüsü ile sektör toplamda istihdam artışı bekleyen bir sektör halini aldı. Çalışmanın yapıldığı dönem dershanelerin önümüzdeki yıl için sözleşme imzalama dönemi olduğundan sektörde bir hareketlilik de tespit edildi. Sektörde genellikle öğretmenlik mesleği ön planda. En fazla açık iş bulunan ilk 15 meslek ile en fazla temininde güçlük çekilen ilk 15 mesleğin 8 tanesi ortak. Bu 15 mesleğin ise sadece 5 tanesi en fazla istihdam artışı beklenen ilk 15 meslek içerisinde. Açık iş, temininde güçlük çekilen ve istihdam artışı beklenen meslekler arasında bir farklılaşma söz konusu. İngilizce, okul öncesi ve sınıf öğretmeni meslekleri sektörde ön plana çıkıyor. Matematik öğretmenliği hem açık işlerde, hem de temininde güçlük çekilen mesleklerde ilk sıralarda yer alıyor.

Bir yorum bırakın