Enerji Bakanı Yıldız, Kesintinin Nedenini Hala Bilmiyor

0
1390

Türkiye’nin tamamını etkileyen ve il il yaklaşık 10-11 saat süren elektrik kesintisi ile ilgili açıklamalarda bulunan Enerji Bakanı Taner Yıldız, kamuoyunu oyalamaya devam ediyor. Kesintiyle ilgili olarak manipülasyon iddialarının da araştırıldığını belirten Taner Yıldız, elektrik sisteminin Avrupa ile aynı olduğunu açıklarken, sorunun kaynağı hala belirlenmiş değil.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik kesintilerine ilişkin, “Aliağa bölgesinde birbirini ardı ardına tetikleyen yapının, frekansın düşmesiyle beraber olduğunu grafiklerle gözlemledik ama bunu tetikleyen sebebin ne olduğunu, bir müdahale mi, teknik gerekçelerle mi, yoksa bir manipülasyonla mı alakalı olduğu konusunda nihai cümleyi kullanmıyor, söylemiyoruz dedi.

enerji bakanlığı

“Benim şunu açıklıkla söylemem lazım; Türkiye’nin enerji iletim sistemi, AB üyesi ülkeler tarafından kabul görmüş bir sistemdir. Buradaki kullanılan roleler, her birisi batılı standartlarla beraber kullanılan rolelerdir. O açıdan sistemimize, ekibimize güveniyoruz. Ama bunun sebebini net olarak, bütün detaylarıyla beraber tekrar kamuoyuyla paylaşacağız. Bu süre içerisinde 10.36’da başlayan yapı, çok kısa saniyeler mertebesinde sistemin çökmesine sebep olmuştur. 14.00 itibariyle sistemin yüzde 50’si, 16.30 itibariyle yüzde 90’ı ve saat 20.00 itibariyle sistemin yüzde 100’ü aynı şekilde devreye alınmıştır. Bu açıdan sanayicilerimizin, vatandaşlarımızın ve bütün kesimlerimizin bundan tabii ki tesir altında kaldığını biliyorum. Bütün kurumlarımız ve sistem adına bunun bir kez daha tekrarlanmayacağını inşallah, bunla alakalı çalışmalarımızın devam ettiğini söylemem lazım.”

Bir yorum bırakın