Erasmus nedir ve nasıl yapılır ?

0
2825

Erasmus+ programı önlisans,lisans, yüksek lisans ve doktora programları süresince 12 aya kadar yurtdışında okuyabilmenizi sağlayan bir programdır. Bu kapsamda üniversite ile ilgili iletişim sağlanır ve kaldığınız süre boyunca yurtdışındaki masraflarınızın bir kısmını karşılayacak olan Erasmus hibesi alırsınız. Erasmus nedir ? Erasmus Nasıl yapılır ? vb. soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Erasmus Nedir ?

Ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora programınız süresince 12 ay’a kadar üniversitenizin ortaklık anlaşmaları çerçevesinde yurtdışında bir üniversitede öğrenme hareketliliği faaliyeti veya kendi bulacağınız veya üniversitenizin sunduğu imkânlar çerçevesinde yurtdışında bir işletmede/iş yerinde 12 ay’a kadar staj faaliyeti gerçekleştirebilirsiniz. Bu faaliyetlere katılım öğrencisi olduğunuz yükseköğretim kurumu/üniversite tarafından sağlanmaktadır. Faaliyetlerden yararlanmak ve faaliyetler hakkında bilgi almak için üniversitenizin Erasmus koordinatörlüğüne başvurabilirsiniz.

Erasmus başvurusu ne zaman ve nasıl yapılır ?

Erasmus başvurusu yapmak için üniversitenizin öğrenci işleri daire başkanlığı ilanlarını takip etmeli ve AB merkezi ile iletişime geçmelisiniz.

Erasmus için başvuru tarihleri üniversiteden üniversiteye değişebilir. Başvuru süreci ile sıkıntı yaşandığı takdirde öğrenciler AB merkezi ile iletişime geçebilirler.

Eramus’a kabul edilebilmek için GNO kaç olmalı ? Yabancı Dil Puanı ve YDS gibi dil puanı sınavlarınız kaç olmalı ?

Yüzdeler ve alım koşulları üniversiteye göre değişebilmektedir.

Örnek olarak İTÜ’de

 • %50 Yabancı Dil Düzeyi (% 37,5 Yabancı Dil Puanı + % 12,5 Yabancı Dil Mülakatı)
 • %50 Akademik Başarı Düzeyi
 • – 10 puan Daha önce Yararlanma / Hak kazandığı halde iptal etmeme / Vatandaşı olunan ülkeye başvuru
 • + 10 puan Engelli öğrenciler / Şehit ve gazi çocukları

şeklinde belirlenmektedir. Lisans ve lisansüstü alanda başvuru yapabilmek için belirli GNO taban puanı uygulaması bulunmaktadır.

 • Lisans: 2.20/4.00
 • Lisansüstü: 2.50/4.00

YDS puanınız da varsa kabul edilebilir

Almanya, Avusturya, Fransa, İspanya ve İtalya için YDS: 45

Erasmus Programında Hangi Ülkeler Yer Alıyor?

Erasmus+ Programı ile birlikte, işbirliği kurulacak ülkelerin sayısı ve coğrafyası genişliyor. Buna göre, her faaliyet türü için değişik olmakla birlikte, aşağıdaki ülkelerle işbirliği yapılması mümkün olabilecek:

 • 28 AB üyesi ülke (Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan)
 • AB üyesi olmayan program ülkeleri (Norveç, İzlanda, Lihtenştayn, Makedonya ve Türkiye)
 • Üçüncü ülkeler (Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Karadağ Cumhuriyeti, Sırbistan, Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Gürcistan, Moldova, Ukrayna, Rusya Federasyonu, Cezayir, Mısır, İsrail, Ürdün, Lübnan, Libya, Fas, Filistin, Suriye ve Tunus)

Erasmus kapsamında; yol masraflarının veya kalacak yer masrafının karşılanması mümkün mü?

Öğrenciye aylık Erasmus hibesi haricinde her hangi bir ek yardım sağlanmamaktadır.

Gittiğim üniversitede kalacak yeri nasıl ayarlayabilirim?

Öğrenci, gittiği üniversitede kalacak yeri kendisi bulmakla yükümlüdür. Gideceğiniz üniversiteye başvuru yaparken kalacak yer ile ilgili formları karşı üniversiteden (web sitesinden) temin etmeli ve bir an önce başvuru yapmalısınız. Ancak Erasmus üniversitesi gelen öğrenciye kalacak yer temin etmek zorunda değildir. Her üniversitenin öğrenci yurdu olmayabilir. Bu durumda gideceğiniz şehirde bir oda ya da daire kiralamalısınız.

Eşleştirildiğim ülkede, gittiğim ülkenin dilini öğrenebilmek için yabancı dil kursu alabilir miyim?

Eğer gidilen kurum dil kursu imkanı sağlıyorsa bu imkandan yararlanılması tavsiye edilmektedir. Bunun dışında İngilizce, Fransızca ve Almanca dışındaki Avrupa dilleri için “Erasmus Intensive Language Course (EILC)” adı altında kurslar düzenlenmektedir ve bu kurslara katıldığını belgeleyen öğrenciler 1 aylık ek Erasmus hibesi alabilirler. Ancak; öğrenci EILC dışındaki bir kursa giderse, ek hibe alamaz. EILC hakkında http://www.eucenter.itu.edu.tr/eilc.htm linkine bakmalısınız.

1 dönem gitmeye hak kazandım, kontenjan da 1 dönemlik, 2 dönem gidebilir miyim?

Süre uzatımı için hem Üniversitenizin Erasmus koordinatöründen hem de karşı üniversiteden onay alınması, İkili Anlaşmanın buna göre yenilenmesi ve uzatılan dönem için öğrenim sözleşmesi hazırlanması gereklidir. Ancak, süre uzatımı için Erasmus hibesi verilebilmesi Ulusal Ajans’tan alınabilecek ek hibeye bağlıdır.

1 dönem için Erasmus öğrencisi seçildim. Güz döneminde mi Bahar döneminde mi gitmeliyim?

1. Gideceğiniz üniversitede derslerin dönemlik/senelik açılıp açılmadığına dikkat etmeniz gerekir. 2. ITU ve karşı üniversitenin akademik takviminin çakışıp çakışmadığına dikkat etmelisiniz. 3. Karşı üniversitenin güz ve bahar dönemi derslerini ECTS koordinatörünüz ile incelemeli ve hangi dönemin sizin için daha iyi olduğuna karar vermelisiniz.

VİZE İŞLEMLERİ

Vize işlemleri için her öğrenciye Konsolosluğa hitaben yazılmış vize almayı kolaylaştırıcı yazı verilecektir. Ayrıca, tüm öğrencilerimiz yurt dışı çıkış harcından muafiyet yazısı alacaklardır. Söz konusu yazılar AB Merkezi tarafından öğrencilerimize toplu olarak verilmektedir.

Öncelikle, İzmir ve Ankara konsoloslukları yerine İstanbul Başkonsolosluğunu tercih etmeniz vize işlemlerinin daha hızlı bir şekilde yürütülmesini sağlayacaktır. Vize işlemleri ile ilgili problemlerinizi AB Merkezi’ne mail ile bildirebilirsiniz.

Yurt dışında aldığım dil dersleri Üniversitenizde saylıyor mu?

Hayır, dil dersleri İTÜ’de sayılmıyor. Ama transkriptinizde yine de gözüksün isterseniz, dil derslerinizi öğrenim sözleşmenize de eklemelisiniz. Böylece karşı okul transkriptinde yer alan dil dersleriniz Üniversiteniz transkriptinizde de yer alır.

Erasmus Hibesi ne zaman nasıl alınacak ?

Öğrenci eşleştirildiği üniversiteye gittiğini teyit ettikten sonra, alacağı toplam Erasmus hibesinin % 70’i öğrencinin hesabına aktarılır.

Öğrenci kalan % 30’luk hibesini, gerekli belgeleri AB Merkezi’ne teslim ettikten sonra yine hesabına aktarılmak suretiyle alır. Ancak, öğrenci; % 30’luk hibesini alabilmek için: 1 dönemde 30 ECTS üzerinden 21 krediyi başarmak zorundadır. 2 dönemde 60 ECTS üzerinden 42 krediyi başarmak zorundadır. (Not: Bu kurallar üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebilir)

Dikkat:

 • Yukarıda yer alan soru ve cevaplar İTÜ AB Merkezinden alınmıştır. Üniversitenizde kredi ve çeşitli kurallar farklı olabilir. AB merkezlerinizle iletişime geçin vey Öğrenci İşlerine danışın.
 • Cevabına ulaşamadığınız sorular için bu formu kullanabilirsiniz.
 • Yurtdışında yüksek lisans yapmak için “Yüksek Lisans Öğrencileri Kredi Garantisi” programı kapsamında uygun koşullarda banka kredisi kullanabilirsiniz.
 • Jean Monnet faaliyetlerinden faydalanabilirsiniz.
 • Not: Sorular için üniversiteniz ile iletişime geçiniz. Vize işlemlerine dışarıdan müdahale edilememektedir bu nedenle geciktirmeden başvurunuzu yapınız. Kalacak yer için gideceğiniz üniversite ile iletişime geçiniz ve önceden araştırma yapmayı ihmal etmeyin.
 • Örnek başvuru koşullarını incelemek için tıklayınız.

Bir yorum bırakın