Erasmus Programının Geleceği Tehlikede

0
1545

Rüşvet aldığı gerekçesiyle hakkındaki fezleke TBMM’ye iletilen eski, AB Bakanı Egemen Bağış‘ın bakanlığı döneminde öğrenci değişim fonunda yolsuzluk yapıldığı iddiaları, AB tarafından araştırılmakta. Soruşturma sonucu iddialar kanıtlanırsa AB, erasmus için gönderdiği paranın iadesini isteyecek bu arada Erasmus programının da geleceği tehlikeye düşebilecek.

Almanya’nın etkili gazetelerinden ‘Die Zeit’da, Türkiye ve Avrupa ülkelerinden karşılıklı öğrenci değişimini içeren Erasmus programıyla ilgili AB’nin yaptığı soruşturmada şeffaf davranılmadığının tespit edildiğine yer verildi. Gazetedeki haberde AB’nin bu ay başında Ankara’da başlattığı soruşturmada Erasmus programıyla ilgili personel alımında kuralsızlıklar belirlendiği vurgulanarak, bunun AB normlarına uygun olmadığını yazıldı.

erasmus

Bu bilgisini AB Komisyonu Sözcülerinden Dennis Abbott’a dayandıran gazetede, bundan dolayı Türkiye ile AB arasındaki değişim programı Erasmus’un geleceğinin tehlikeye gireceğini öne sürüldü.

Gazeteye konuşan Abbott “Geçen yıl Türkiye değişim programı için 116 milyon Euro aldı. Eğer soruşturma sonunda Erasmus programı için Türkiye’ye gönderilen paraların başka amaçla kullanıldığı ortaya çıkarsa, bu para Türkiye’den geri istenecektir” dedi.

Bir yorum bırakın