Erken Seçim Ne Zaman Yapılacak ?

0
1060

Erken seçim ne zaman yapılacak, YSK merakla beklenen erken seçim tarihi açıkladı. YSK Başkanı Sadi Güven, erken seçimin 1 Kasım 2015 tarihinde yapılacağını açıkladı. 

Seçim ve öncesi için önemli tarihler:

  • Seçmen kütüklerinin kesinleştirilmesi:
    20 Eylül 2015
  • Seçmenin nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağının ilanı:
    22 Eylül 2015
  • Oy verme günü:
    1 Kasım 2015

Hangi Partiler Seçime Katılacak ?

Yüksek Seçim Kurulu, 28 Ağustos 2015 tarihinde yapılan açıklama ile Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri’ne katılma yeterliliğini taşıyan 29 partinin katılabileceğini bildirmiştir.9 Eylül 2015 tarihinde Anadolu Partisi seçimlere katılmama kararı alarak seçimlere katılabilecek parti sayısı 28’e düşmüştür. 13 Eylül 2015 tarihinde Yüksek Seçim Kuruluseçime katılabilecek siyasi partilerin oy pusulasındaki yerlerini belirlemiştir. Demokratik Gelişim Partisi, Emek Partisi ve Özgürlük ve Dayanışma Partisi aldıkları seçime katılmama kararını Yüksek Seçim Kurulu’na bildirmiştir. Demokratik Gelişim Partisi’nin seçime katılmama kararının, parti tüzüğü uyarınca yetkili organlar tarafından alınmadığından bu partiye de kura çekiminde yer verildiği belirtilmiştir. Anadolu Partisi seçime katılmama kararı almasına rağmen, Yüksek Seçim Kurulu partiye oy pusulasında yer vermiştir. Alınan kararlar sonucu seçime katılabilecek siyasi parti sayısı 27’ye düşmüştür.

Erken Seçim neden 1 Kasım tarihinde yapılacak ?

Anayasanın 77. maddesi gereği, olağan olarak Haziran 2019’da yapılması gerekmekteydi. Ancak güvenoyu alabilecek bir hükûmetin kurulamaması nedeniyle Cumhurbaşkanı erken seçim kararı almış, sonrasında YSK seçim tarihi olarak 1 Kasım 2015’i belirlemiştir.

 

 

Bir yorum bırakın