Eş Durumundan Atama Bekleyenlere Özel Çözüm

0
1063

MEB Eş Durumundan Atama bekleyenler için MEB bir çözüm geliştirdi. Bu “branş” temelli çözüm şu şekilde işliyor: Branş öğretmeni olduğu halde sınıf öğretmenliği yapan ve eş durumundan atama bekleyen öğretmenler, istekte bulunmaları halinde önümüzdeki yıldan itibaren sınıf öğretmenliğinden alınarak kendi branşlarına kaydırılacak.

[ad]

Bu formülle hem eş durumundan atamalar gerçekleşmiş olacak hem de sınıf öğretmenliği bölümü için “norm fazlalığı” azalacaktır. Bilindiği gibi 4+4+4 sistemine geçilmesiyle, 5. sınıflar ortaöğretim geçmiş ve sınıf öğretmenleri için norm fazlalığı oluşmuştu.

Eş Durumu Atamalarını kısıtlayan MEB için önde gelen eğitim kurumları “il emrinin geri getirilmesi” yönünde çağrı yaptı:

İsmail Koncuk (Türk Eğitim- Sen Genel Başkanı): Bu noktaya Ömer Dinçer’in hataları sonucu gelindi. Yılda birkaç kez yapılan özür grubu atamaları teke indirildi. Yıllardır ailesinden uzakta görev yapan öğretmenden nasılkaliteli hizmet beklenebilir? Dinçer inadından vazgeçmeli, il emri uygulamasını geri getirmeli ve özür atamalarını çoğaltmalıdır. Öte yandan Doğu ve Güneydoğu’da görev yapan öğretmenlerimize ‘mahrumiyet bölge tazminatı’ ödenerek bu bölgeler cazibe merkezi haline getirilebilir.

Ünsal Yıldız (Eğitim- Sen Genel Başkanı): Öğretmenin aile bütünlüğünü korumak MEB’in sorumluluğudur. Öğretmen açıklarının sebebi eş durumu atamaları değil. Bakanlık, özür durumu atamalarından dolayı boşalan kadroları ‘ücretli öğretmenlerle’ kapatmak zorunda kaldıklarından yakınarak bu değişikliği meşrulaştırmaktadır. İl emri uygulaması geri getirilerek, öğretmenlerin söz konusu mağduriyetleri giderilebilir.

Kaynak: aksam.com.tr

Bir yorum bırakın