Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Sosyal Yardım

0
1489

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, eşi vefat etmiş, sosyal güvencesi olmayan ve muhtaçlığı onaylanan yoksul kadınlara yardım ediyor. İhtiyaç duyanlar kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunabilirler.

228 BİN 551 KADIN BU HAKTAN YARARLANIYOR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel’in yazılı soru önergesine verdiği cevapta, ”Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Sosyal Yardım Programı”ndan yararlananlara ilişkin rakamları açıkladı.

Programdan faydalanmak için 22 Ekim 2012 tarihi itibarıyla 329 bin 855 kadının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvurduğuna işaret edn Şahin, 228 bin 551 kişinin bu haktan yararlandığını belirtti. Şahin, hak sahibi olabilmek için son resmi eşin vefat etmiş olması, herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olunmaması, hanede sosyal güvenceli kişi ya da kişilerin bulunmaması, evde bakım uygulaması kapsamında bakıcı aylığı alınmaması ve muhtaçlığın vakıf mütevelli heyeti tarafından onaylanması gerektiğini anımsattı.

HANGİ İLDE KAÇ KİŞİ BU YARDIMDAN YARARLANIYOR?

Yardımdan İstanbul’da 6 bin 703, Ankara’da 4 bin 476 ve İzmir’de 5 bin 751 kişi yararlanıyor.

Gaziantep’i 8 bin 454 kadınla Adana, 8 bin 306 kadınla Diyarbakır ve 7 bin 427 kadınla Manisa izlerken, en az kadının yararlandığı illerde Zonguldak’ı Bayburt 312, Artvin ve Bartın 358’er kadınla izledi.

Yardımdan 5 binden fazla kadının yararlandığı iller Gaziantep, Diyarbakır, Adana, Manisa, Aydın, Balıkesir, Hatay, Mersin, İstanbul, İzmir, Konya, Kahramanmaraş, Mardin, Şanlıurfa ve Van olarak sıralandı.

Yardımdan Zonguldak, Artvin, Bartın ve Karabük’ün yanı sıra, Bilecik, Bolu, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Kırşehir, Rize, Sinop, Tunceli, Bayburt, Kırıkkale, Karabük, Ardahan, Yalova ve Düzce’de binden daha az kadın yararlandı.

memurhaber.com

Bir yorum bırakın