Eski Yunan: Mitolojilerden Akılcı Düşünceye

0
1350

Bilinmeyenlerin çoğunlukta olduğu Antik Yunan‘da insanlar, sorularına cevaplar için çeşitli kaynaklar yaratmaya başlamışlardır. Mitolojiler de bu açıklama gereksiniminin ürünlerinden biridir belki de en güçlüsüdür. İnsanlar o dönemde anlaşılması güç olan çoğu olay ve olguya karşı mitolojilerin gücünden faydalanmışlardır. Tabi ki insanın boyunu aşan olayların kaynakları yüce ve çoğunlukla erişilmez varlıklar olmuştur. Mitosların bu sorunları açıklama yetisinin, toplumun beklentisi ile uyumlu hale geldiği zamanlar biricik ve doğru olan kaynak, mitolojiydi.

Bir zaman sonra aslında bu fantastik açıklamaların kendisinden çıktığını düşünmeye başlayan toplum, eleştirel bir açıyla mitlere yaklaştığında akılcı düşüncenin kapısını aralamış olur. Dönemin siyasal sistemi olan kısmi Demokrasi de kapıyı aralamada Akılcı Düşünce’ye destek olmuştur. Siyaset sahnesinde söz hakkına sahip insanlar, olayları kendileri tarafından çözmeye kalktıklarında ve başkalarını çözümün kendilerinde olduğuna inandırmaya başladıklarında, eleştirel düşünce hızına hız katmıştır. Böylelikle Mitolojinin her şeyi kapsayıcı tek hakikat olma rolü biçim değiştirir; artık görevi davranış örnekleri sunmak, büyülemek ve kandırmaya çalışmaktır.

Mitolojilere uzanmak isteyenler Age of Mythology deneyebilirler 🙂

Tüm bu anlattıklarıma rağmen Mitolojiler dönemde sığ bir dimağın oluşmasını da engellemişlerdir. Aklın ve mantığın tıkandığı yerlerde çoğu düşünür (özellikle Platon) mitolojilere başvurmaya devam etmiştir. Bu uçsuz kaynak tıkanılan noktanın açık kısmı olmuş ve düşünsel olarak kendisini aşan bir toplum yaratmıştır.

Bir yorum bırakın