Etkili Ders Çalışma Teknikleri

12
6576

GriBilge bu kötü zamanlarda (vizeler yaklaşıyor, evet) sizlere tavsiye ve öğütlerle geldi. Etkili Ders Çalışma Teknikleri başlıklı bu konumuzda, kuru bilgilendirici metinlerden uzaklaşıp ders çalışma sürecini daha verimli ve etkili yapmaya yönelik yöntem ve teknikleri paylaşacağız. Lafı gevelemeden başlayalım:

Zaman Yönetimi: Zamanı planlamak verimli ders çalışma konularındaki ilk yöntemdir ancak çok iyi bildiğimiz gibi bu çoğu öğrenciye zor gelen bir eylem, haftalık çalışma saatleri oluşturup buna uymak gerçekten irade isteyen bir iş. Kimseyi sıkıştırmak istemiyoruz. Bu nedenle bunu geçiyoruz.

 • Vizeler için: Sınavların en az 1 hafta öncesinden,
 • Finaller için: Sınavların en az 2 hafta öncesinden çalışmaya başlamak gerekir.

Uyku süresi: 4-5 Saatlik gece uykusu etkili ders çalışmanızı engeller, dikkatinizi yoğunlaştıramazsınız, okuma yaparken düşlere dalarsınız. Ders çalışacağınız günler 7-9 saatlik günlük uykunuzu almaya bakın. Eğer uyku için pek vakit yoksa, derse başlamadan önce biraz uyuyun (20 dk) daha sonra biraz egzersiz yapıp, çalışma masasına oturun.

Sınav Yarınsa bkz: Uyanık Kalma Yöntemleri

Çalışma Yeri: Yatarak, uzanarak, el çenede, dik oturmadan yapılan çalışmalarda sürekli uzaklara dalmanız nedeniyle çok vakit kaybedersiniz. Bu nedenle üstü düzenli bir çalışma masasına oturun. Oda ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalı. Masaüstünde sadece ders ile ilgili materyaller bulunsun.  Mümkünse gürültülü olmasın. Müzik dinleyerek çalışanlardansanız, sözsüz rahatlatıcı müzikleri tercih edin. (bkz. chillout di.fm) Televizyon açık olmasın.

Zihninizi boşaltın: Ders dışındaki düşüncelerden sıyrılın, yapmanız gereken şeyleri bir kağıda yazıp orada bırakın. Ders kitabını açtığınızda düşüncelerinizin başka mevzulara kayması bizi geriye götürür.

Açıklık Tokluk Durumları: Çalışmaya başlamadan önce ne çok tok ne de çok aç olun. İlki uykunuzu getirir, ikincisi anlamanızı zorlaştırır. Ortalama, ağır olmayan bir şeyler yiyin. Aralarda ise Elma yiyebilirsiniz., kahve gibi uyku açar.
20-40 dakikalık parçalar halinde ders çalışın. İlk yöntemimiz bu, uzun süre çalışmak beyni yorduğu gibi öğrenciyi ders çalışmaktan soğutur. Bu nedenle 20-40 dakikalık çalışmalar yapıyoruz, her setin sonunda 10 dakika mola veriyoruz. Mola boyunca fiziksel olarak aktif olacağımız (mahallede bir tur gibi) aktiviteler yapmamız iyi olur ancak kendimizi yormadan.

Derste not tutma: Bu önemlidir, başkalarından not bulabilirsiniz ancak sizin tutacağınız not kadar etkili olmaz. Her denileni yazın demiyorum, öğretmenin üzerinde durduğu konuları not edin. Kafanızda o ders için bir çalışma taslağı oluşturmaya başlayın. Tüm kitabı okuyamayız.

 

Okuma Teknikleri:

 • Kitabı açtınız ve çalışmaya başladınız diyelim. Önce konuyla ilgili genel bir görüş edinmelisiniz. Hızlıca ilgili ünitenin başlıklarını inceleyin. Başlıklar < Alt Başlıklar. Bu ön inceleme neler öğreneceğinizin ipucunu verecek size, ne alacağınızı bileceksiniz kitaptan, daha sistematik başlayabileceksiniz çalışmaya.
 • Okurken önemli yerleri fosforlu kalem ile işaretleyin, önemli paragrafların yanına kendi cümleleriniz ile not düşün. Tekrar döndüğünüzde tüm konuyu tekrar okumak zaman kaybı olacaktır. Aynı zamanda sınavdan hemen önce bu önemli kısımları kısa bir süre içinde tekrar edebileceksiniz.
 • Okurken anlamakta zorlandığınız kısımları bitirdikten sonra birine (ev arkadaşı) konuyu anlatmaya çalışın. Unutmayın, bir şeyi basitçe açıklayamıyorsanız, yeterince öğrenmemişsinizdir.
 • Ders kitaplarında karşılaştığınız özel terimlerin anlamlarını öğrenmelisiniz.
 • Önemli kısımları zihninize tam olarak yerleştirebilmek için bir not defterine yazarak tekrar edin. Bunu yaparken mümkün olduğunda metni kısaltın.
 • Zamanınız kısıtlıysa, önemsiz ve giriş niteliği taşıyan bilgi içermeyen cümleleri atlayın.

Önemli kısımlarını zihninize sistematik bir biçimde yerleştirin: Bunun için yapabileceğiniz bir çok teknik var.
Örneğin kilit sözcükleri grup halinde hatırlamanız gerekebilir. Bunları yukarıdan aşağıya sıralayın ve baş harflerini bildiğiniz veya beğendiğiniz bir kelime grubuyla özdeşleştirin.
Örnek: 
Akılcı
Rasyonalist
Orijinal
Gerçekçi = AROG 

Örnek 2. Rehberlikte hizmet alanları konusu alt başlıkları:

 • Danışma
 • Tanıma
 • Bilgi Toplama
 • Alıştırma
 • Yöneltme
 • İzleme
 • Müşavirlik : DTBAYİM (anlamsız olsa da bunu hatırlayarak tüm maddeleri hatırlayabilirsiniz)

 • Sıralama ve istatistik bilgilerini tablo ve grafik halinde gruplaştırın.
 • Aynı şekilde önemli maddeleri çizerek daha kolay anlayabilirsiniz. Örneğin hidrolojik (su) döngüsünü anlamak istiyorsunuz. Kitapta anlatılan döngüyü bir kağıda çizin. Önce su kaynakları, daha sonra güneş etkisi, ardından buharlaşma ve yağmurla geri dönüş.
 • Coğrafya çalışırken kesinlikle önünüzde bir harita açık bulunsun.
 • Yabancı dil çalışırken online sözlük siteleri daima açık bulunsun. Dili geliştirmek için yabancı dizi ve filmleri önce türkçe daha sonra kendi dilinde izleyin.
 • Formül ezberlemeniz gerekiyorsa tekrar tekrar bir kağıda yazın, önce bakarak daha sonra zihninizden.
 • Tarih çalışırken olayların neden ve sonuçlarını kendinizce maddelendirin.

Sayısal derslerde daha çok pratik ön plandadır. Bir sayısal problemi anlamak için önce koşul ve kurallarını uygulamalı daha sonra bu koşul ve kuralları örnekler üzerinde denemelisiniz.
Sözel derslerde ise etkili okuma ve zihinde organize etme önemlidir.

Çalışma süresince sosyal medyadan uzak durun. Bilgisayar üzerinden ders çalışıyorsanız, facebook, youtube, twitter gibi sitelerden uzak durmanız gerekir. Bu konu sizin iradenize kalmış.

Sınav günü hazırladığınız notları bir kaç kez tekrar edin. Sınavdan önce sınıf arkadaşlarınızın sınav ile ilgili kaygılı konuşmalarından uzak durun. Yapacağınızı yaptınız.

Gribilge.com
Hakan Caba

12 YORUMLAR

 1. Ya benim sınavıma son 13 gün kaldı sbs den 360 fln alıyorum. Anestezi 430 puan yapamayacagım .s
  internette hesaplattıgımda yıl sonu ortalamalar fln 646 almam lazm ki 450 olsn

  dualarınızı bekliyorum arkadaşlar…

  • konumuzda yer alan test tekniklerini uygulayın bunun yanında sınav öncesi uyku saatlerinizi düzenleyin ve son günler kısa kısa genel tekrar yapabilir ve geçen yıllarda çıkmış sbsleri sınavdaki gibi çözebilirsiniz. ara vermeden.

Bir yorum bırakın