Evde: Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır ?

Özellikle gribal enfeksiyonlara yakalanma sonucu uyku vaktini insana zehir eden burun tıkanıklığını gidermek için evde yapılabilecek bazı basit şeyler var. Burnumun tıkalı olduğu şu günler-sen misin don atlet gezen-, oturdum araştırdım. İşte bulduklarım:

Tuzlu Su (Okyanus Etkisi): Burun tıkanıklığına karşı en yaygın doğal yöntemlerden biridir. 1 bardak suya, 1 çay kaşığı tuz (veya karbonat) katılır ve iyicene eritildikten sonra burna çekilir veya sürülür.

Nemli Bir Oda: Nem kuruluğun tersidir o halde nemli bir ortamda burun tıkanıklığı oranı azalır bu nedenle uyuduğunuz odayı nemli tutabilirsiniz. Kışın kalorifer peteğinin üstüne bir bardak su, yazın ise nemli bir elbisenin odada bulunması nemli bir oda ihtiyacınızı karşılayabilir.

 

Buruna Parmak Sokma: Bu geçici olarak açma yöntemlerinden burnunuzun bir deliğine başparmağınızı diğerine ise işaret parmağınızı sokun, hafifte yukarı doğru ittirirken burnunuzdan hava vermeye çalışın. Özellikle uykudan uyandıktan sonraki ilk tıkanıklıkta burundan nefes alamama probleminize yardımcı olabilir.

Tıkalı Olan Deliğin Tersine Yatma: Yatakta bir yandan nefes alıp uyumaya çalışırken tıkalı olan burnunuzu açmak için tam onun ters yönüne dönün. Sağ burun deliği tıkalıysa sol tarafa dönün, geçici bir süre için o burun deliğiniz açılacaktır, tekrar tıkanırsa tersinde dönme işlemlerine devam etmeniz gerekebilir.

[ad]

Keskin Kokulu ve Baharatlı Yiyecekler Yiyin: Baharatlı yemekler ek olarak nane sakızı gibi keskin kokulu yiyecekler burun tıkanıklığını bir an için geçirebilir. Ayrıca burunda kullanmak için mentollü selpak tercih edebilirsiniz.

Bol Bol Su İçin ve C Vitamini Almayı unutmayın.

Buharı Kullanın: Kaynar suya mentol veya okaliptüs gibi bitkiler ekleyerek buharını içinize çekin. Yok ise limonlu bir çay fincanını burnunuzu yaklaştırın üfleyin, sıcak buhar burnunuzu rahatlatacaktır.

Sıcak Bir Duş: Bol buharlı sıcak bir duş, burun tıkanıklığına iyi gelebilir.

 

Yüze Havlu Koymak: Yüzünüze ısıtılmış hafif nemli bir havlu koyup bekleyin, o halde nefes almaya çalışın. Aynı şeyi sıcak hava üfleyen saç kurutma makinesini burnunuza doğrultup da yapabilirsiniz.

Burun Kemiğine Masaj Yapın.

Amuda Kalkmak: Baş aşağı durmak burun tıkanıklığınızı kısa bir süre için geçirebilir. hareketi tam yapmanıza gerek yok duvar destekli yapılabilir :)

Tıkanıklık açılmıyor ve bir şeyler denemekten yorulduysanız, eczaneden burun damlası alın. Ancak yoğun kullanımla bir süre sonra burnunuz burun damlasına tepki vermemeye başlayabilir. Geriye nefes alıp vermek için ağzı kullanmak kalıyor. kendinizi bu yönde şartlandırırsanız gribal enfeksiyonu atlatana kadar deneyebilirsiniz.

Not:

Bu konuda yer alan tavsiyeler gribal enfeksiyon nedenli burun tıkanıklığına yöneliktir. Eskiden beridir burnu tıkalı olan arkadaşlar gayet iyi bilirler, bu konunun internetteki tavsiyelerle çözülmeyecek olduğunu.

Burnu geçici bir süre için tıkanmış arkadaşlar, yukarıdaki tavsiyeleri uygularken tıbbi olarak hiçbir garanti vermediğimden, tıbbi sorumluluk reddimi kabul etmiş olmalıdırlar. Yani yukarıdaki yöntemlerin hiç biri doktor tavsiyesi yerine geçmez ancak bir çok kişi tarafından denenmiştir ve işe yaradığı bilinmektedir.

 

Kaynakça:

http://www.ehow.com/how_4969745_cure-stuffy-nose-naturally.html

http://www.wikihow.com/Clear-a-Stuffy-Nose

http://www.webmd.com/allergies/video/natural-tips-sinus-relief

http://www.webmd.com/allergies/allergy-tv-10/default.htm?catid=20024&vidid=091e9c5e80516bbd

Etiketler: , , ,

  

144 Yorum : “Evde: Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır ?”

  1. Murat 02 Ocak 2015 Saat: 19:52 #

    Verdiğiniz amuda kalkma tavsiyesi berbat birşey denedim az kalsın kusuyordum.Böyle kulaktan doğma işler yapmayın doktora görünmek en mantıklısı.

    • metin 04 Ocak 2015 Saat: 12:09 #

      amuda kalk dediği basını arkadna yasla bir kaç dakika beklersen burun deliklerin acılıyor amuda kalmanıza gerek yok :D

Bir Cevap Yazın


Site içinde arama yapabilirsiniz: