Eve Çıkacak Üniversite Öğrencilerine Tavsiyeler

1
6436

Özellikle üniversiteye yeni başlayanlar ve ilk defa eve çıkacak olan üniversite öğrencilerine bir kaç tavsiye vermek istiyoruz. Pek tanımadığınız adamlarla eve çıkmak oldukça ilginç bir olaydır ve dikkat edilmesi gereken bazı noktaları vardır. Aşağıda sıralanan tavsiyelerin çoğu deneyim kaynaklıdır.

 

Eve Çıkacak Üniversite Öğrencilerine Tavsiyeler

 • Her şeyden önce üniversitede ilk seneniz ise yurtta başlayın öğretime. Kimseyi tanımıyorsunuz, huyunu suyunu bilmiyorsunuz. Biraz süre tanıyın eve çıkma işine. Zamanla herkesin özellikleri ortaya çıkacak, kendinize uygun bir arkadaş bulabileceksiniz.
 • Ev arkadaşı seçimi çok önemli bir iştir, burada sezgilerinize güvenmelisiniz. Düşünce yapısı olarak benzer bir kişi ile daha rahat edebileceğiniz kesin ancak tanıdığınız insanla ev arkadaşı olduğunuzda çok daha farklı yönleriyle karşılaşabilirsiniz. Burada arkadaş seçimini size bırakıyoruz. Ev hayatınızın nasıl geçeceği buna bağlı.
 • Evi kiralamadan önce okula uzaklığı, çevredeki merkezlere uzaklığı ve yapısal özelliklerine dikkat edin. Evin bulunduğu kat (örneğin çatı katları su yalıtımı sorunu yaşayabilir), Evin güneş almaması (ısınma sorunu çıkarabilir) gibi yapısal sorunlara çok rastlanır.

ev arkadaşı
Ev fiyatlarını araştırın:

 • Ev fiyatlarını araştırın, etraftaki kira fiyatlarını öğrenin. Özellikle küçük şehirlerde kirayı öğrencilere fazla söylerler. Ne de olsa öğrenci, para babadan geliyor ya geçirmeye çalışırlar fiyatı. Türk insanının özelliklerinden biridir bu.

Mezun olan öğrencilerin peşine düşün:

 • İlk sene sonunda eve çıkmak istiyorsanız, mezun olan öğrencilerin peşine düşün. Onlar hem eski eşyalarını satmak istiyorlar (kelepir fiyata) hem de evden çıkmak istiyorlar. Böylece bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız.

Depozito İşleri sakattır:

 • İleride eve girerken vereceğiniz depozitoyu almakta sorun yaşamamanız için evi kiralarken dikkat edin. Mümkün olduğunca çatı katlarından uzak durun, zemin katlardan da uzak durun (su yalıtımı, tavanda su birikmesi sorunları, ısınma sorunu), yerdeki çiziklere kadar evi kontrol edin, musluklara bakın, prizleri inceleyin, tuvalet giderini kontrol edin.

Ev Arkadaşınızla Kurallar Koyun:

 • Bir ev yönetiyorsunuz kolay değil. Temizlik, bulaşık işleri, faturaların takibi ve yatırılması bu tür işler için görev dağılımı yapın. Çok sıkı olmayan belirli kurallar olsun. Temizlik işleri genelde başarısızlıkla sonuçlanır ancak en azından deneyin.

Para Konusunda Hassas Adama Dikkat Edin:

 • Costanza gibi 2 liranın hesabını yapan, cimri adamlarla eve çıkarken 2 kez düşünün. Bunlar kışın yaktığınız UFO’nun dakikasını bile tutarlar. Sürekli onu ben ödedim şunu sen ödeyeceksin gibi MADDİ işlerde çabuk HEYECANLANIRLAR.

Ev Sahibi ile Sözleşme İmzalayın:

 • Kira sözleşmesi çok önemli, o evde devam etmeyeceğinizi düşünüyorsanız sözleşme süresini kısa tutun. Kuralları belirletin, aidat gibi ödemeler varsa kiradan düşürülmesini sağlayın. Kira sözleşmesinde bir açıklık bırakmayın. Ev Sahipleri çok çakaldır, sizi her konuda sağmak isteyeceklerdir. Uzun süre kalacaksanız zam muhabbetini önceden yapın.

Evdeki Gruplaşmaları Önlemek İçin Çift Sayılar:

 • Bu ne olm matematik dersi mi?” demeyin, tekil sayılarla eve çıkarsanız gruplaşma yaşarsınız. 2 veya 4 iyidir. 3 berbattır.

Eve giren çıkan arkadaşlar:

 • Eve giren insanın kalma süresi hakkında kurallar olsun. Üniversitede çok acayip adamlarla karşılacaksınız. Bir çoğu iyi olabilir ancak beleşçisi çoktur. Adam gelir 10 gün kalır, sizin yatağınızda yatar, siz kanepede uyursunuz. Sonra bir şey söyleyince “kötü” olursunuz.

Aile Apartmanı mı, Öğrenci Apartmanı mı? 

 • Apartmanda bulunan diğer kiracıların çoğunlukla Aile olması bazı sorunlar doğurabilir. Aileler ses nedeniyle sık sık kapınıza gelebilirler, duvara vurabilirler ya da en basitinden ev sahibi ile aranızda sorun çıkarabilirler. Özellikle küçük şehirlerden birine gidiyorsanız pek medeni davranışlarla karşılaşmayabilirsiniz.

Tüm bu sorunlara rağmen eve çıkmak, yurtta kalmaktan iyidir. Yurt özel de olsa bir çok kısıtlılığı bulunur. İstediğinizle bir şey yapamazsınız. Eve çıkın, sorunları çözün ve keyfinize bakın. İçin, gezin eğlenin, vizeler geldiğinde bitkisel yaşama gireceksiniz ne de olsa.

 

1 YORUM

 1. 23 MART 2014 te sınava giricem ve büyük ihtimal insallah bir üniversiteye gidicem bu bilgiler benim ıcın cok onemlıydı cok tesekkur ederım hersey icin

Bir yorum bırakın