Facebook ve Twitter’deki Yavaşlama İçin Suç Duyurusu

0
1114

Ankara’da Barış, Emek ve Demokrasi mitinginde yaşanan bombalı saldırının ardından Facebook ve Twitter’de yaşanan yavaşlama ve açılmama sorunu mahkemelik oldu.

Yargıçlar Sendikası Kurucusu ve Ankara Barosu avukatı Ömer Faruk Eminağaoğlu, internette yaşanan yavaşlama üzerine TİB yetkilileri ile “soruşturma sırasında ortaya çıkacak MİT ve Emniyet görevlileri dahil tüm görevliler” aleyhine suç duyurusunda bulundu.

İnternet kasıtlı olarak mı yavaşlatıldı ?

Eminaoğlu, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, “İnternet üzerinden belirli adreslere giriş, adeta 3 şeritli yolun diğer şeritlerini kapatıp tek şeride indirmek gibi yöntemler kullanılarak yavaşlatılıyor. Ülke geneli için sosyal ağlar üzerinden iletişimi kısıtlayarak fiili bir sansür yaratılıyor. Yani internetin boğazı sıkılıyor” dedi.

Yapılan işlemin “hukuk dışı” olduğunu kaydeden Eminağaoğlu, “Bu hukuk dışılıkların bir daha yaşanmaması için suç duyurusunda bulundum” dedi.

Eminağaoğlu, saldırı sonrası Facebook ve Twitter gibi sitelere Türkiye üzerinden girmek çok zorlaşırken, yurt dışı url adresleri kullanılarak, yabancı ülke yoluyla bağlanmasının ise sorunsuz gerçekleştiğine dikkat çekti.

facebook logosu

Eminağaoğlu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı başvuruda, TİB, MİT ve Emniyet yetkilileri hakkında “haberleşmenin engellenmesi” ve “görevi kötüye kullanma” suçlamalarında bulundu.

Bir yorum bırakın