Fen Edebiyat Bölümleri İçin Pedagojik Formasyon Devam Edecek

7
2961

Geçtiğimiz yıl Fen-Edebiyat Fakülteleri bölümleri için pedagojik formasyon (öğretmenlik eğitimi) kaldırılmıştı. Buna yönelik yapılan çalışmalar neticesinde Fen- Edebiyat Bölümlerinin çoğu boş kaldı, öğrenciler tarafından tercih edilmedi.

İlgili haber: Üniversitelerin Fen-Edebiyat Fakülteleri Boş Kaldı (2012)

YÖK’ün bu programı kaldırmasının nedeni, öğretmen fazlasının oluşmasıydı. Öte yandan fen-edebiyat fakültesi mezunları için iş imkanları çok çeşitli olmadığından bu bölümlere ilgi oldukça azaldı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı başkanlığında düzenlenen toplantı sonrası yapılan açıklamada programa devam edilme kararı alındığı bildirildi:

“Yükseköğretim Genel Kurulu, 2013 yılının 4. toplantısını yapmak üzere 18 Nisan 2013 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı başkanlığında toplanmış olup, MEB Talim ve Terbiye Kurulu’nun öğretmen atamalarına esas oluşturan alanlara ilişkin 80 no’lu kararında yer alan programlara mahsus olmak üzere, alan fakültelerinden mezun olanlar için mezuniyet sonrası pedagojik formasyon sertifika programının devamına karar vermiştir.

İngilizce Öğretmenliği

Yani, pedagojik formasyon eğitimi devam edecek, fen-edebiyat okuyan öğrenciler öğretmen olabilecekler. 

7 YORUMLAR

  1. merhaba bir sorum olacaktı benim ygs4 puanım 336 okul puanımda 36 geliyor toplam 372 puan oluyor şu an ygs4 sıralamam 106 bin okul puanım eklenince sıralamamda kötümü olur acaba? Birde bu puanla din kültürü öğretmenliği yazarsam gelir mi? Şimdiden teşekkürler.

  2. hocam acaba bu felsefenin puanlarında değişme olurmu yada arkeoloji formasyon hangi bölümler için var.fen edebiyat fak psikoloji bölümüde var onun için de geçerli mi.2011 taban puanlar çok yüksek ben 2012 ye göre yerleşiyorum ama 2011 göre imkansız bi yardımcı olabilirmisiniz

Bir yorum bırakın