Filistin Devlet Statüsü Mü Kazanıyor ?

0
1616

Filistin Ulusal Yönetiminin Birleşmiş Milletler’de “Üye olmayan Gözlemci Devlet” statüsü kazanmasıyla, artık bir devlet olarak tanınabilir.  BM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada 138 Evet, 9 Hayır (ve 41 Çekimser) oyu alan Filistin artık İsrail’in yasal olmayan saldırılarını Uluslararası Ceza Mahkemesine taşıyabilecek.

Geçtiğimiz yıl tam üyelik için BM’ye başvuran Filistin’in başvurusu reddedilmişti ancak Unesco’ya kabul edilmişti.

Filistin’in bir bakıma BM tarafından tanınması ABD’nin BM’ye yaptığı yardımları azalmasına neden olacak ayrıca İsrail’in yerleşim faaliyetleri hız kazanabilir.

ABD’ ve İsrail’den tepki

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Filistin’in BM’de “üye olmayan gözlemci devlet” statüsü kazanmasının, İsrail ile Filistinliler arasında “barışa yönelik yolda daha fazla engeller yarattığını” söyledi.

Washington’daki bir konferansta konuşan Clinton, Filistin’in BM’de “üye olmayan gözlemci devlet” statüsü kazanması kararını “talihsiz ve amaca zarar verici” olarak nitelendirdi.

Clinton, “Filistin ve İsrailliler hak ettikleri barışı sadece taraflar arasındaki doğrudan müzakereler yoluyla başarabilirler: Egemen, kendi ayakları üzerinde durabilen ve bağımsız bir Filistin’in, Yahudi ve demokratik bir İsrail ile barış ve güvenlik içinde yan yana yaşadığı, iki halk için iki devlet” dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ise kararın ardından yaptğı açıklamada Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın “barış yapmakla kesinlikle ilgilenmediğini kanıtladığını” savundu.

İsrail Dışişleri Bakanı Yardımcısı Danny Ayalon ise İsrail’in artık çıkarlarına göre hareket edeceğini ifade etti. Ayalon, uluslararası toplumun bir kez daha sorumsuzluğunu kanıtladığını ileri sürdü.

Gül ve  Erdoğan’dan Abbas’a tebrik telefonu

Filistin’in BM’de “gözlemci devlet” olarak kabul edilmesinin ardından  Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı telefonla arayarak tebrik etti.

 Kaynak: CNNturk.com

Bir yorum bırakın