Firmalardan Cep Telefonuna İzinsiz SMS’e 50 bin TL Ceza

0
1099

Her alandan firmalar cep telefonlarına bilgilendirici/reklam içerikli izinsiz mesajlar atarken bunları engellemenin teknik olarak bir yolu bulunmuyor. 1 Mayıs’tan itibaren uygulamaya girecek yeni kanunla bu taciz, yasaklanacak.

İZMİR’de, Gediz Üniversitesi tarafından düzenlenen Tüketici Hukuku Sempozyumu’nda konuşan Prof. Dr. Tekin Memiş, firmaların telefonla arayarak, kısa mesaj ve elektronik posta göndererek yaptığı ticari tacizin, 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek yeni kanunla son bulacağını söyledi. Prof. Dr. Memiş, “1 Mayıs’tan itibaren uymayanlara bin TL’den başlayıp 50 bin TL’ye varan para cezaları kesilecek” dedi.

Prof. Dr. Tekin Memiş, komisyon başkanlığını üstlendiği ‘Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun‘un buna son vereceğini açıkladı. Prof. Dr. Memiş, 23 Ekim’de Meclis’te kabul edilen yasanın 1 Mayıs 2015’te yürürlüğe gireceğini dile getirerek şunları söyledi:

“Bankalar ve bazı firmalar kişileri cep telefonlarından ısrarla arıyor, açmazsanız da aramaya devam ediyor. Aynı şekilde hiç ilginiz olmayan yerlerden SMS’ler ve elektronik postalar yağmur gibi yağıyor. Bu kanunu hazırlarken üzerinde en fazla durduğumuz konu istenmeyen ticari SMS’ler, telefon aramaları, elektronik postalar ve faks iletileri oldu. Tüketicilerin şikayetçi olduğu bu durum nedeniyle bankalara ve GSM operatörlerine karşı ciddi mücadele verdik. Bize karşı kulisler yapıldı, lobi faaliyetleri yürütüldü, bu yüzden kanun 2 yıl bekletildi. Tüm bunlara rağmen, tıpkı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi tüm ticari mesajlara önceden izin şartı getirilmesini ve tüketicinin talebi halinde sonradan da iptal edilebilmesini kanuna ekledik. bu haliyle Meclis’te kabul edildi. 1 Mayıs’tan itibaren uymayanlara bin TL’den başlayıp 50 bin TL’ye varan para cezaları kesilecek.”

akıllı ceptelefonu şarj

Bir yorum bırakın