Friend Zone Nedir ?

0
6927

Popüler kültürde “Friend Zone” (arkadaş bölgesi) terimi bir kişinin diğerini platonik bir şekilde severken diğerinin ona arkadaş gözüyle bakması anlamına gelir. Friend Zone bir kez oluştuğunda ordan romantik bir ilişkiye geçmek oldukça zordur. Dante‘nin İlahi Komedya’sındaki Cehennemin 9. katından kurtulmak kadar.

Terim ilk defa 1994 yılında yayında olan Friends dizisinde kullanılmasıyla popüler hale gelmiş, tüm dünyaya ise 9gag‘taki paylaşımlarla yayılmıştır.

Örneğin: Hakan isimli bir erkek, Merve isimli bir kızı seviyor olsun. Hakan hislerini Merve’ye açtığında Friend Zone durumu varsa şu tarz bir cevap alabilir: “ben seni arkadaş olarak görüyorum.”

Tipik bir Friend Zone durumu; kızın doğum günü erkek çiçek ve hediyeyle doğum gününü kutlamaya gidiyor. Ardından kız facebook adresinde olaydan şu şekilde bahsediyor: Gece yarısı evime doğum günümü kutlamak için geldi, ne mükemmel arkadaşlarla kutsanmışım böyle...

Friend Zone’deki sınır çoğu zaman kadın tarafından konulur. Bir kadın erkekle ilk tanıştığında onu ölçüp biçer, iki tarafta başlangıçta arkadaş olmayı seçiyorsa iletişim o yönde gerçekleşir ve bir an sonra erkek başka türlü istese de kadının engeline takılır. Bir başka düşünceye göre: kadın veya erkek, arkadaşlığı ilişkiye yükseltmeyi arkadaşlık bağlarının bozulacağı gerekçesiyle istemiyorlar.

Friend Zone'yi aşmanın çözümü bazılarına göre alkol 🙂

 

Bir yorum bırakın