Galatasaray Lisesi mezunu Gülin’e 1 milyon liralık burs

0
1838

Galatasaray Lisesi’nin bu yılki mezunlarından Zeynep Karacan’ın Yale bursu kazanmasının ardından bir başka mezun Gülin Ustabaş da Stanford’a 4 yıl için toplam 1 milyon liralık bursla kabul edildi. Ustabaş’ın hedefleri arasında felsefe ve hukuk okumak ve ardından AİHM yargıcı olmak bulunuyor.

Gülin Ustabaş, Galatasaray Lisesi’nden bu yıl 92 not ortalamasıyla mezun oldu. ABD’deki Stanford Üniversitesi’ne lisans eğitimi için başvuran Ustabaş, 4 yıl için toplam 300 bin dolarlık (1 milyon 50 bin TL) burs almaya hak kazandı.

Gülin, Stanford’a kabul edilme sürecini Hürriyet’e şöyle anlattı:

“Felsefeyle 10 yaşından beri ilgileniyorum. O yaşlardayken küçük küçük denemeler yazıyordum. Galatasaray Lisesi’nde çeşitli yarışmalara katıldım. Son olarak TÜBİTAK tarafından desteklenen Konya Bilim Merkezi Sosyal Bilimler Yarışması’nda felsefe dalında yazdığım bir denemeyle birincilik aldım.

Stanford, Amerika Birleşik Devletleri dışından gelen öğrencilere az burs vermesiyle tanınıyor. Bu nedenle başvururken bazı arkadaşlarım zaman kaybettiğimi söyledi. Başvurularımla ilgili her şeyi ben yaptım. İnternetten takip ettim. İletişimi kurdum, özel bir danışmanlık almadım. Stanford, ABD’de en fazla ‘essay/kompozisyon’ isteyen üniversitelerden biri. Benden dört yazı istediler. Yanıtlarımı beğendiklerini söylediler.”

(Hürriyet)

Yale Üniversitesi 4 Yıllık Burs Verdi

 

Bir yorum bırakın