Gazi Üniversitesinden Kişiye Özel Akademik İlan!

0
1320

Kadrolaşma oyunu üniversitelerimizde devam ediliyor. ATO (Ankara Tabip Odası) 15 kişilik akademik ilan için liste tahmini yaptı ve bu 15 kişilik listeden 8’i atandı, 7’si atanmayı bekliyor.

Akademik personelde kadrolaşma nasıl yapılıyor ?

Güya YÖK’ün oynaylamadığı sistem şu şekilde işliyor. Üniversite akademik kadro için ilana çıktığında, daha önceden belirlediği adayların makalesine kadar ayrıntılı bir kabul edilme şartları hazırlıyor. Buna göre ilan tek bir kişiye yönelik hazırlanmış oluyor.

Gazi Üniversitesi Rektörlüğü 12 ve 31 Aralık 2013 tarihlerinde toplam 15 kadro için Resmi Gazete’ye iki adet öğretim üyesi ilanı verdi. Kadro ilanları anabilim dalı talebi olmaksızın dekanlık ve rektörlük inisiyatifiyle verildi. Her iki ilanda da kadrolara alınacak kişileri tarif edecek nitelikte ek koşullar istendi.

MAKALESİNE KADAR İNCE TARİF!

İlanlarda rektörlüğün aradığı şartlar da vardı. O şartlar şu şekilde sıralandı:

»Tıp Fakültesi’nde görev yapmak üzere ana bilim dalı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları için aranan özel şart: Çocuk nefroloji alanında 1 yıl yurtdışı deneyimi olmak ve Çocuk nefroloji ve çocuk böbrek transplantasyonu alanında deneyimle olmak.

» Tıp Fakültesi’nde görev yapmak üzere Temel Tıp Bilimleri Tıbbı Biyoloji doçentte aranan özel şart: Rejeneratif tıp, ilaç salım sistemleri, sinir bilimleri ve nanobiyolteknoloji alanında yayınları olmak

» Tıp Fakültesi’nde görev yapmak üzere Cerrahi Tıp Bilimleri Göz Hastalıkları alanında yardımcı doçentte aranan özel şart: Kornea endotel translantasyonu konusunda deneyimli olmak.

ATO ÖNCEDEN BİLDİ!

BirGün’den Burcu Cansu’nun haberine göre, Ankara Tabip Odası (ATO) adrese teslim “kişiye özel” akademik personel ilanı üzerine harekete geçti. Kadrolara atanacak isimler için tahminini henüz başvuru süresi dolmadan noterden onaylattı. ATO notere 15 isim verdi ve atanacak 8 akademisyenin bu listeden olacağını kayıt altına aldı. Aylar sonra gelen atamalar ATO’yu haklı çıkardı ve 8 akademisyenin tamamı verilen listede yer alan isimlerden oluştu.

İngilizce Öğretmenliği

15 KİŞİLİK LİSTEDEN 8’İ ATANDI

Halihazırda 15 kadronun 8’ine atama yapılmış durumda. Bu isimlerin tümü ATO’nun tahmin ettiği isimler. Kalan 7 kadro için ise henüz atama yapılmadı. Önümüzdeki 1-2 ay içerisinde diğer atamaların da gerçekleşmesi bekleniyor.

YILDIRIM BEYAZIT’I DA BİLMİŞTİ

ATO, 3 yıl kadar önce Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne alınacak 32 öğretim üyesini de önceden noterden de onaylatarak bilmişti. YÖK, geçen yıl Rektörlüklere yolladığı bir genelgede “kadro ilanlarında kişi tarif edilmemesini” istemişti. Ancak uygulama aynı şekilde sürüyor, üstelik bu ilanların tümü YÖK onayından geçerek yayınlanıyor.

Kaynak: Odatv.com

Bir yorum bırakın